مدیریت بیمه
آموزش دروس
صنعت بیمه یکی از صنایع با اهمیت و پرکاربرد در دنیاست که از اروپا به اقصی نقاط جهان منتقل شده است. در کشور ایران نیز رشته مدیریت بیمه رشته ای جدید و غیربومی به شمار می رود؛ به همین دلیل وجود متخصصان صنعت بیمه در ایران ضروری است تا به ارائه خدمات در این زمینه بپردازند و در جهت بهبود آن بکوشند. رشته مدیریت بیمه ناظر به تحقق این اهداف…
توضیحاتی درباره شغل:

توسعه صنعت بیمه در قرن پانزدهم میلادی شکل گرفت و تا قبل از انقلاب صنعتی تنها بیمه باربری وجود داشته است. با ظهور انقلاب صنعتی در قرن نوزدهم بیمه به جنبه های مختلف زندگی بشر ورود یافت. به طوری که در سال 1552 میلادی در شهر فلورانس ایتالیا کانونی از بیمه گران شکل گرفت و آن ها اقدام به صدور بیمه نامه کردند. از آن زمان تا به امروز صنعت بیمه پیوسته در حال تغییر و تحول است.

در ایران نیز نخستین بار در سال 1310 شمسی صنعت بیمه پدید آمد و شرکت هایی چون گستراخ وایگل استار به فعالیت پرداختند. همچنین نخستین بیمه کاملا ایرانی در سال 1314 شمسی تحت عنوان شرکت سهامی ایران تاسیس شد.

با شکل گیری موسسات بیمه در ایران به تدریج صنعت بیمه وارد حوزه آکادمیک نیز شد. رشته مدیریت بیمه رشته ای نوظهور است و عمر آن به یک قرن نمی رسد. به تدریج با توسعه صنعت بیمه دانشگاه ها هم در زمینه تربیت متخصصان بیمه اقدام کردند.

در حال حاضر هر ساله تعدادی از دانشگاه های علوم انسانی کشور دانشجویان را در رشته مدیریت بیمه و همچنین مدیریت بیمه اکو می پذیرند و به تربیت متخصصان در زمینه صنعت بیمه می پردازند.

آشنایی با رشته مدیریت بیمه

همیشه ممکن است در زندگی انسان ها حوادث غیرمنتظره اتفاق بیفتد و خسارت های مالی و جانی به افراد وارد کند؛ برای بهبود عوارض حادثه و جبران خسارت های وارد شده، صنعت بیمه به ارائه خدماتی به مردم می پردازد. هدف اصلی رشته مدیریت بیمه تربیت متخصصان حوزه بیمه برای خدمت رسانی به مردم است.

دروس پایه که در رشته مدیریت بیمه مطرح می شود برای آشنایی با مباحث پایه ای رشته مدیریت بازرگانی  است که شامل پژوهش های عملیاتی مدیریت تولید بیمه حمل و نقل، بیمه آتش سوزی و خطرات طبیعی و … است.

رشته مدیریت بیمه زیرمجموعه علوم انسانی است، با وجود این داوطلبان گروه های آزمایشی کنکور سراسری شامل ریاضی و تجربی نیز می توانند در رشته مدیریت بیمه وارد شوند و به تحصیل بپردازند.

وظایف کارشناس مدیریت بیمه

  • مشاوره در حوزه بیمه

  • انجام امور مربوط به صدور

  • انجام امور مربوط به تسویه خسارات

  • انجام امور مربوط به حسابداری شعب

  • سرپرستی و یا معاونت واحدهای تابعه صنعت بیمه

رشته مدیریت بیمه برای چه کسانی مناسب است؟

اولین شرط انتخاب مدیریت بیمه علاقه به مباحث مدیریتی و بیمه است. همچنین دانشجویان این رشته باید از قدرت بالای تجزیه و تحلیل اقتصادی برخوردار باشند و با مباحث حسابداری و ریاضیات به اندازه لازم آشنا باشند و از اعداد و ارقام ابایی نداشته باشند.

روابط عمومی و توانایی برقراری ارتباط با مشتریان شرط دیگری برای موفقیت در رشته مدیریت بیمه است و دانشجویان رشته مدیریت بیمه باید ریسک پذیر باشند و از نوسانات بازار و سود و زیان ها نترسند. همچنین تسلط بر زبان انگلیسی و مهارت های هفت گانه کامپیوتر ICDL برای موفقیت در رشته های مدیریت بسیار مفید است.

مزایا و معایب رشته مدیریت بیمه

یکی از مهمترین مزایای رشته مدیریت بیمه بازار کار آن است. رشته مدیریت بیمه به طور مستقیم با صنایع و موسسات سروکار دارد و به همین دلیل موسسات مختلف نیازمند متخصصان مدیریت بیمه هستند و همچنین دانشگاه های پذیرنده این رشته نسبت به بعضی از رشته های مدیریت کمتر است و بازار کار ان اشباع نشده است.

یکی از معایب رشته مدیریت بیمه این است که بعضی از  کسانی که در حوزه صنعت بیمه کار می کنند، در این رشته متخصص نیستند و با مدرک تحصیلی غیرمرتبط مشغول به کار هستند.

بازار کار و درآمد رشته مدیریت بیمه

رشته مدیریت بیمه با توجه به شرایط بازار کار کشور از بازار کار نسبتا خوبی برخوردار است و فارغ التحصیلان رشته مدیریت بیمه متناسب با مهارت و محل کار خود درآمدهای متفاوتی دارند. متداول ترین بازار کار دانش آموختگان مدیریت بیمه شرکت های بزرگ بیمه است یا آن ها می توانند با کسب نمایندگی یک شرکت بیمه، اقدام به تاسیس دفتر بیمه خود کنند و به نمایندگی از شرکت به مردم خدمت رسانی کنند.

همچنین آن ها می توانند در حوزه های گوناگون بازاریابی و بازرگانی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی، بخش فروش سازمان ها، بخش های مشاوره ای  و … مشغول به کار شوند.

برای داشتن بازار کار خوب داشتن تجربه و مهارت در زمینه بیمه اهمیت بالایی دارد و دانشجویان رشته مدیریت بیمه می توانند در دوران تحصیل خود در صنعت بیمه مشغول به کار شوند.

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌بندی نشده
برش یونولیت و فوم بدون محدودیت

برش یونولیت و فوم بدون محدودیت در ضخامت و ارتفاع پذیرفته میشود قبول سفارش (حتی در روز های تعطیل بصورت ۲۴ ساعته) قبول بسته بندی محصولات و لوازم صنعتی و فوم داخل جعبه برش بوسیله دستگاه cnc سه  محور

Print Friendly, PDF & Email
دستورالعمل
دسته‌بندی نشده
فرایند نام نویسی و انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

فرایند نام نویسی و انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی و حرفه ای پیوسته و ناپیوسته فنی و حرفه ای برای رشته های با آزمون و بدون آزمون، هر ساله به صورت هم زمان و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گردد. فارغ التحصیلان واجد شرایط ثبت نام و شرکت در …

Print Friendly, PDF & Email
سئو و دیجیتال مارکتینگ
لیست 11 تا از بهترین محصولات تراست از نگاه مشتریان

لیست 11 تا از بهترین محصولات تراست از نگاه مشتریان

Print Friendly, PDF & Email