سرآشپز
آموزش دروس

ورود به دنیای مدرن و دگرگونی هایی که در عرصه های مختلف علوم و دانش پدید آمد سبب ایجاد شاخه های جدید از دانش گردید و بعضا فنونی را که انسان ها بدون توجه به اصول علمی آن‌ها را به شکل سنتی انجام می‌دادند را نیز وارد مسیر تازه ای کرد. یکی از مهم ترین این مثال ها حرفه و یا شغل آشپزی است.

توضیحاتی درباره شغل:

تا همین اواخر بسیاری از افراد جامعه آشپزی را تنها یک فن ساده در جهت ارضا نیاز انسان به غذا دانسته و جایگاهی برای این فن در قامت یک هنر و تخصص قائل نبودند. در حال حاضر نیز بخشی از جامعه کماکان بر همین عقیده استوارند. اما در حقیقت امروزه آشپزی تنها یک فن ساده جهت طبخ مواد غذایی نبوده و به صورت تمام و کمال به یک تخصص و هنر تبدیل شده است.

حتی در جنبه ای دیگر آشپزی وارد فضای آکادمیک شده و در برخی از دانشگاه ها رشته ای تحت عنوان آشپزی در مقاطع کاردانی و کارشناسی سر برآورده است. تغییرات به وجود آمده در سبک زندگی مردم جوامع مختلف نیز بر این دگرگونی و دگردیسی دامن زاده است. بدین معنا که امروزه بسیاری از افراد جوامع مختلف، نسبت به آشنایی با ذائقه و فرهنگ غذایی مردم سایر نقاط  دنیا علاقه‌مند شده و این موضوع خود به گسترش دانش و فن آشپزی دامن زده است

حتی این علاقه مندی و به نوعی کنجکاوی به سبک طبخ برخی از غذاهای محلی که پیش از این افراد غیر بومی اطلاعی از آن نداشتند نیز سرایت کرده است. حال می توان از جنبه دیگری نیز موضوع این دگرگونی ها را بررسی نمود، آن هم از موضع و زاویه تغییر در سبک زندگی مردان و زنان در بسیاری از جوامع مدرن و حتی نیمه مدرن.

در حقیقت، صنعتی و یا حتی نیمه صنعتی شدن جوامع که یکی از شاخصه های آن کار کردن مداوم بسیاری از اعضای این جوامع است، دگرگونی هایی را جنبه های ایجاد نموده است. یکی از همین جنبه ها را می‌توان اینگونه بیان نمود که در جوامع صنعتی و یا نیمه صنعتی، بسیاری از خانم ها دوشادوش آقایان در فضای بیرون از خانه مشغول به فعالیت اقتصادی و کار هستند و این مسئله خود جایگاه سنتی خانم ها در بسیاری از جوامع را که سالها و قرن ها در منزل تعریف شده بود دستخوش دگرگونی های شگرف نموده است

حال آقایان و خانم هایی که در جوامع صنعتی و نیمه صنعتی درگیر اشتغالات روزانه هستند اصولا زمان کافی برای آشپزی های روزانه نداشته و می بایستی به یکی از مراکز تهیه غذا و رستوران ها و غیره مراجعه نمایند. از دیگر سو محدودیت های زمانی که بر این جوامع مترتب است افراد را به سمت تهیه ی غذاهای آسان و یا اصطلاحا فست فود سوق داده است.

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانل باتیس
دسته‌بندی نشده
پانل باتیس

یکی از مزایای سقف و دیوارهای کاذب، پوشش دهی تاسیسات ساختمان و لامپ‌ها می‌باشد. شما می‌توانید با انجام زیرساخت‌های لازم، هر تعداد لاین نوری که مایل بودید را در سقف و دیوار کاذب نصب کنید.

Print Friendly, PDF & Email
تجارت الکترونیک
آموزش دروس
ده فرمان برای راه‌اندازی یک وبگاه تجارت الکترونیک

فرق ندارد شما توانایی تولید یک محصول را دارید یا مهارت انجام خدماتی خاص. می‌توانید کسب‌وکار خود را با تجارت الکترونیک، از یک کسب‌وکار کوچک و محلی به یک شرکت بزرگ و گسترده بین‌المللی تبدیل کنید. در این نوشتار به مراحل اولیه راه‌اندازی یک ‌وبگاه تجارت الکترونیک می‌پردازیم.

Print Friendly, PDF & Email
فکر کردن
آموزش دروس
فکر کردن درباره «فکر کردن»

مقاله‌ی پیش رو یکی از نوشته‌های مجموعه مقالاتی درباره‌ی چیستی تفکر، ابعاد آن و اصول و روش‌های پرورش تفکر در دانش‌آموزان است. برای شروع لازم است اول بدانیم دقیقاً در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ تفکر چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه نقشی در وجود انسان ایفا می‌کند؟

Print Friendly, PDF & Email