مهارت های نرم

مهارت های نرم
اخبار

مهارت های نرم

مهارت‌های اساسی یا ضروری مانند سواد خواندن، نوشتن و حساب کردن، مبنای اصلی برای یادگیری بیشتر و اشتغال مولد و مشارکت مدنی به‌شمار می‌آیند.

مهارت‌های خاص شغلی که به‌عنوان مهارت‌های فنی‌و‌حرفه‌ای شناخته می‌شوند.

مهارت‌های دیجیتالی که سبب می‌شوند، دانش‌آموزان از فناوری متناسب با سن، علاقه‌مندی و استعدادهایشان در جست‌وجو و مدیریت اطلاعات، برقراری ارتباط مؤثر در تعاملات، تولید و به‌اشتراک‌گذاری محتوا، تولید دانش و حل مسائل استفاده کنند.

مهارت‌های انتقال‌پذیر که به‌عنوان مهارت‌های زندگی، مهارت‌های نرم یا مهارت‌های عاطفی ـ اجتماعی و مهارت‌های قرن ۲۱ نیز شناخته می‌شوند، به جوانان امکان می‌دهند شهروندانی باشند که بتوانند با چالش‌های شخصی، تحصیلی، اجتماعی و اقتصادی به‌صورت فعال و منعطف مواجه شوند و شامل مهارت‌های حل مسئله، مذاکره، مدیریت هیجانات، همدلی و ارتباط است.

اگر برای این چهار دسته از مهارت‌ها چارچوبی قائل شویم، می‌توان گفت مهارت‌های انتقال‌پذیر به‌دلیل نقش حمایتی که دارند، در مرکز توجه این چارچوب قرار می‌گیرند. مهارت‌های انتقال‌پذیر به‌صورت جداگانه عمل نمی‌کنند، بلکه عاملی مؤثر در کسب مجموعه مهارت‌های دیگر محسوب می‌شوند. مهارت‌های انتقال‌پذیر، به‌عنوان رابطی پویا در توسعه مهارت‌ها، نقشی اساسی در تحقق چشم‌انداز تربیت و یادگیری باکیفیت دارند.

در ساختار نظام جدید آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای رسمی کشور ما، همراه با دروس عمومی، خوشه دروس شایستگی‌های غیرفنی، خوشه دروس شایستگی‌های پایه فنی و خوشه‌ دروس شایستگی‌های فنی در جدول عنوان‌های درس‌های رشته‌های متفاوت در نظر گرفته شده‌اند. پرسش اصلی این است که وضعیت آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و مهارتی نظام تعلیم‌وتربیت رسمی ما در این رابطه چگونه است؟ معادل هریک از این چهار دسته مهارت‌ در آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای کدام است؟ تا چه اندازه توانسته‌ایم مهارت‌های یادشده را با کیفیت مطلوب توسعه دهیم و نقش کلیدی مهارت‌های انتقال‌پذیر را مورد توجه قرار دهیم؟ نقش برنامه‌ریزان، هنرآموزان، هنرجویان، برنامه‌های درسی و بسته‌های تربیت و یادگیری در این خصوص چیست؟

به یاری شما عزیزان، در فصلنامه رشد آموزش فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش، به‌عنوان یکی از اجزای بسته‌های تربیت و یادگیری حوزه آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای، کوشش شده است اهمیت این موضوع به نوعی در قالب‌های متفاوت، از جمله مقاله و گفت‌وگو، منعکس شود. در ادامه و با هدف کیفی‌تر شدن محتوای مجله، از شما مخاطبان گرامی درخواست می‌شود با ارسال تجربه‌ها و مقاله‌ها، و در میان گذاشتن نظرات ارزشمند خود، ما را در شماره‌های آتی نیز همراهی فرمایید.

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دستورالعمل
اخبار
ثبت نـام و نحوه برگزاري آزمـون در پايه هفتـم مدارس هيات امنايي رشد و سوده

با سلام و احترام و صلوات بر حضرت محمد(ص) و خاندان پاك و مطهر ايشان، ‍شيـوه نامه ثبت نـام و نحوه برگزاري آزمـون در پايه هفتـم مدارس هيات امنايي رشد و سوده در سال تحصيلي 1404-1403 ارسال مي گردد. مقتضي است مديران محترم ضمن اطلاع رساني مطلوب به اوليا و دانش …

Print Friendly, PDF & Email
دستورالعمل
اخبار
شيوه نامه نقل و انتقالات سال 1403

با سلام و احترام و صلوات بر حضرت محمد (ص) و خاندان پاك و مطهر ايشان، به پيوست بخشنامه شماره 10 / 710 مورخ 29 / 02 / 1403 معاونت برنامه‌ريزي و توسعه منابع وزارت متبوع با موضوع دستورالعمل نقل و انتقالات فرهنگيان در سال تحصيلي 1404 – 1403 جهت …

Print Friendly, PDF & Email
دستورالعمل
اخبار
شيوه نامه اجراي دوره كارآموزي و كارورزي سال تحصيلي 1403-1402

شيوه نامه اجراي دوره كارآموزي و كارورزي سال تحصيلي 1403-1402

Print Friendly, PDF & Email