معرفی رشته برنامه نویسی پایگاه داده ها از شاخه کار دانش

برنامه نویسی پایگاه داده
دسته‌بندی نشده

معرفی رشته برنامه نویسی پایگاه داده ها از شاخه کار دانش

رشته کامپیوتر یکی از گروههای زمینه خدمات از شاخه کاردانش است که علاوه بر داشتن دروس عمومی و پایه(که در تمام گرایشهای آن مشترک است) ,دارای دروس مهارتی مختلفی بسته به نوع رشتة مهارتی می باشد با آموزش دروس مهارتی هر گروه ، فراگیران علاوه بر اینکه به طور کلی با کامپیوتر آشنا می شوند. اصول و مبانی لازم را برای ورود به رشته ها و گرایشهای تخصصی مربوطه کسب می کنند.این رشته شامل 5 گرایش زیر با زمینه‌های شغلی متنوعی می باشد:
طراحی صفحات وب
تصویر سازی کامپیوتری
تولید چند رسانه‌ای
تعمیر عمومی کامپیوتر
برنامه‌نویسی کامپیوتر
دانش‌آموزان شاخة کاردانش جهت اخذ دیپلم یکی از رشته‌های مهارتی کامپیوتر در آموزشگاههای آزاد ،یا دولتی، بایستی ابتدا دروس مربوط به رایانه کار درجة 2 (مقدماتی) ، سپس دروس مربوط به رایانه کار درجة1 (پیشرفته) و در پایان دروس مهارتی و اختیاری باقیمانده از رشتة مورد نظر را بگذرانند.

 هدف تدوین رشته: برنامه نویسی پایگاه داده ها

 برنامه نویسان رایانه دستورالعملهائی باجزئیات کامل نوشته و آزمایش وپشتیبانی میکنند. به این دستورالعملها که رایانه برای کار کردن باید از آنها پیروی کند ، برنامه گفته میشود. کار دیگر آنها طراحی و آزمایش کردن ساختارهای منطقی برای حل کردن مسائل توسط رایانه میباشد. بسیاری از نوآوریها در زمینه برنامه نویسی مانند فن آوریهای پیشرفته محاسبه وزبانها و ابزارهای پیچیده برنامه نویسی به برنامه نویسان نقشی جدید داده و بسیاری از کارهای برنامه نویسی دنیای امروز را بوجود آورده اند. عنوان و توصیف کار آنها بسته به نوع سازمانی که درآن کار میکنند متفاوت میباشد. بنابراین ، برنامه نویس رایانه به کسی اطلاق میشود که کار اصلی وی برنامه نویسی است.

برنامه نویسان اغلب به دو دسته اصلی تقسیم میشوند. برنامه نویسان برنامه های اجرائی و برنامه نویسان سیستم. برنامه نویسان برنامه های اجرائی ، برنامه هایی برای اجرای یک کار خاص ، مثلا صورت برداری از کالاها در یک شرکت ، مینویسند. آنها ممکن است بازنگری یک نرم افزار را به عهده بگیرند. برنامه نویسان سیستم برنامه هائی برای کنترل نرم افزاری سیستمهای رایانه ای مینویسند که دراین زمینه میتوان از سیستمهای عامل ، سیستمهای شبکه و سیستمها ی بانک داده ها نام برد. گروه اخیر ، در مجموعه دستورالعملهائی که نحوه عملکرد شبکه ، ایستگاه کاری و پردازنده مرکزی سیستم را برای اجرای دستورات وارده و نحوه دسترسی به تجهیزات جانبی مانند پایانه ها ، چاپگرها و دیسک خوانها را تعیین میکنند ، تغییرات لازم را میدهند. به دلیل داشتن دانش گسترده از تمامی سیستم رایانه ، برنامه نویسان سیستم ، به برنامه نویسان برنامه های اجرائی دریافتن ریشه مشکلاتی که دربرنامه های آنها پیش میآید کمک میکنند.

  درسهای این رشته:

واحد های پایه اول عمومی        31 واحد

واحد های عمومی دوم و سوم    22 واحد

مهارتی                                 44 واحد

———————————————–

جمع واحد                              97 واحد

 

درسهای عمومی سال اول

نام درس                                    تعداد واحد

_________________________________________

    دین و زندگی 1                                    4 واحد

    زبان فارسی 1                                     2 واحد

    ادبیات فارسی 1                                  2 واحد

   عربی  1                                            2 واحد

   زبان خارجی 1                                     3 واحد

   فیزیک 1 و آزمایشگاه                            5/2 واحد

   شیمی 1 و آزمایشگاه                          5/2واحد

    ریاضی 1                                           4  واحد

   مطالعات اجتماعی                               3  واحد

   علوم زیست و بهداشت                         2  واحد

    تربیت بدنی 1                                     1  واحد

    پرورشی                                           1  واحد

    ریاضی جبرانی                                   1  واحد

    برنامه ریزی تحصیلی                             1  واحد

_______________________________________

                                  31 واحد      جمع واحد

جدول دروس عمومی دوم و سوم جمعاً 22 واحد 

           نام درس                                   تعداد واحد

___________________________________________

    دین و زندگی 2                                   3  واحد

    زبان فارسی  2                                   2  واحد

    ادبیات فارسی  2                                2  واحد

    زبان  خارجی  2                                  2 واحد

    جغرافیای عمومی                                3  واحد

    تربیت بدنی  2                                    1  واحد

    آمادگی دفاعی                                   2  واحد

    عربی 2/1                                         1  واحد

    عربی 2/2                                         1  واحد

    دین وزندگی 3                                    3  واحد

    تاریخ معاصر                                       2  واحد

________________________________________

 جمع واحد ها                                     22 واحد

 

جدول درسهای مهارتی و تکمیل مهارت و سایر جمعا 44 واحد

اسامی درسهای اختصاص یافته برای رشته مهارتی تصویر سازی کامپیوتری  کاردانش

 

عنوان استانداردمهارت و دروس تکمیلی

واحد نظری

واحد عملی

جمع واحد ها

کاربر رایانه

3

5

8

کاربر نرم افزار اداری

2

4

6

برنامه نویسی VB.

2

4

6

کابر بانک اطلاعاتAccess

2/5

2/5

5

برنامه نویسی VB وِDolphi

5/3

8

5/11

مهارت عمومی برنامه نویسی

1/5

6

5/7

جمع

44

 

فرصتهای شغلی

 برنامه نویسان در هر صنعتی ممکن است به کار گرفته شوند اما بیشترین فرصتهای شغلی در صنعت خدمات رایانه و تحلیل داده ها که وظیفه نوشتن و فروش نرم افزارها را به عهده دارند میباشد. تعداد زیادی از برنامه نویسان نیز در شرکتهای ارائه کننده خدمات مهندسی و مدیریتی ، شرکتهای مخابراتی ، تولید کننده های رایانه و تجهیزات دفتری ، مؤسسات مالی ، شرکتهای بیمه ، مؤسسات آموزشی و ادارات دولتی به کار مشغولند.
بسیاری از برنامه نویسان رایانه به صورت موقتی و قراردادی و یا برای ارائه خدمات مشاوره ای به خدمت گرفته میشوند. مثلا یک شرکت خرید و فروش ممکن است برای راه اندازی یک سیستم جدید مدیریت سرویس دهی به مشتریان به کار چندین برنامه نویس به صورت موقت نیاز داشته باشد. این نحوه کار کردن به شرکتها اجازه میدهد تا برحسب نیاز کاریشان افرادی با تخصصهای خاص و معمولا آشنا به آخرین فن آوریها را بدون نیاز به باز آموزی کارکنان خود شرکت به کار گیرند. این قراردادها ممکن است چند هفته ای یا حتی چند ساله باشند.

                                                                      

     زمینه های اشتغال مهارت آموختگان رشتة کامپیوتر:
۱منشی کامپیوتر ۲-مسئول کارگاههای آموزشی – ۳-کمک مربی آموزش کامپیوتر ۴- راهبر سیستمهای کاربردی کامپیوتر ۵- مسئول آرشیو های نرم افزاری ۶- کمک برنامه سلز سیستمهای کاربری کامپیوتر۷- برنامه ساز سیستمهای کاربردی کامپیوتر ۸- مربی آموزشی کامپیوتر ۹- دستیار تولید کننده سیستمهای کامپیوتری ۱۰- مستند سلز سیستمهای کامپیوتری ۱۱- نصب کننده وراهبر دستگاههای ریز کامپیوتری –۱۲- سرپرست اتاق ریز کامپیوتر ۱۳- سرپرست راهبری شبکه های محلی کامپیوتر ۴- راهبر روند های کنترل فرایند های صنعتی .

 نحوه راهیابی به مقاطع تحصیلی بالاتر:
دانش آموزان این رشته پس از گذراندن دورس خود با موفقیت مدرک دیپلم کامپیوتر را کسب می نمایند،که در صورت علاقه به تحصیل می توانند به طرق ذیل در سطوح بالاتر ادامه تحصیل دهند:
بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری دوره‌ی کاردانی پیوسته شرکت نموده و پس از احراز قبولی در یکی از آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سراسر کشور ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند.
بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی درآزمون ورودی آموزشکده‌های وابسته به دانشگاه جامع تکنولوژی (علمی ـ کاربردی ) شرکت نموده و پس از احراز قبولی ادامه تحصیل داده وموفق به اخذ مدرک کاردانی شوند .
بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی شرکت نموده و پس ازاحراز قبولی، در دوره کاردانی پیوسته ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند.
در آزمون تغییررشته یکی از دوره‌های پیش دانشگاهی هنر ، علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی شرکت نموده و پس ازاحراز قبولی، دوره مذکوررا گذرانده و سپس ازطریق آزمون سراسری دانشگاه‌ههای دولتی و آزاد اسلامی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شوند .
فارغ‌التحصیلان تعدادی از رشته‌های کاردانی پیوسته فنی وحرفه‌ای که دوره کارشناسی ناپیوسته رشته تحصیلی آنان مصوب گردیده است، می توانند درآزمون ورودی مربوط شرکت نموده و پس ازاحراز قبولی، دردانشگاه‌های طرف قرارداد آموزش و پرورش ادامه تحصیل داده وموفق به اخذ مدرک کارشناسی شوند .

 منابع : 1- آئین نامه آموزشی سالی واحدی

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پد فیزیو تراپی
دسته‌بندی نشده
نقش و کاربرد پد اسفنجی در فیزیوتراپی

پد اسفنجی 10*10، دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی می‌باشد بنابراین از این پد می‌توان در نقاط مختلف بدن بخصوص نقاطی که دارای برجستگی استخوانی و مفاصلی هستند، استفاده نمود.

Print Friendly, PDF & Email
دسته‌بندی نشده
برش یونولیت و فوم بدون محدودیت

برش یونولیت و فوم بدون محدودیت در ضخامت و ارتفاع پذیرفته میشود قبول سفارش (حتی در روز های تعطیل بصورت ۲۴ ساعته) قبول بسته بندی محصولات و لوازم صنعتی و فوم داخل جعبه برش بوسیله دستگاه cnc سه  محور

Print Friendly, PDF & Email
دستورالعمل
دسته‌بندی نشده
فرایند نام نویسی و انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

فرایند نام نویسی و انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی و حرفه ای پیوسته و ناپیوسته فنی و حرفه ای برای رشته های با آزمون و بدون آزمون، هر ساله به صورت هم زمان و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گردد. فارغ التحصیلان واجد شرایط ثبت نام و شرکت در …

Print Friendly, PDF & Email