ماژول فبر نوری یا SFP چیست؟

دسته‌بندی نشده

ماژول فیبر نوری تک کور

 

ماژول فبر نوری یا SFP چیست؟

امروزه با پیشرفت اینترنت نیازهای جدیدی نیز در پیچ‌وخم‌های تکنولوژی پیدا می‌شود. شاید شما هم این روز ها اگر با متخصصان کامپیوتر هم‌صحبت شده باشید نام ماژول فیبر نوری SFP را احتمالا از زبان آنها باشید. ماژول فیبر نوری اس اف پی (SFP) در یک تعریف ساده به قطعه‌ای گفته می‌شود که مانند یک انتقال‌دهنده، داده‌های سریال الکتریکی را دریافت می‌کند و به‌صورت داده‌های نوری تبدیل و تحویل می‌دهد.  ماژول SFP یا همان ماژول فیبر نوری تک کور میتواند  این فرآیند را به‌صورت برعکس نیز انجام دهد و می‌تواند داده‌های نوری را به اطلاعات الکتریکی تبدیل کند. به همین جهت نیز در انگلیسی Transceiver یا فرستنده و گیرنده خوانده می‌شود.

 

نحوه تبادل اطلاعات در ماژول فیبر نوری سیسکو

نوع فیبری که در ماژول فیبر نوری تک کور سخت افزاری به کار رفته است MMF می باشد که سرعت آن برابر  Base-LX/LH1000 می باشد. میانگین طول موج این مدل از ماژول فیبر نوری تک کور ای تی تلکام SFP برابر ۱۳۱۰ nm می باشد. در این ماژول فیبر نوری تک کور پردازنده ای به کار رفته است که در حجم ۶۲٫۵ میکرومتر طراحی شده است و توان بالایی دارد و قدرت ارسال آن بین ۳ تا DbM ۹٫۵ و قدرت دریافت آن بین ۳ تا ۲۰DbM می باشد. انتقال دیتاها در این ماژول سرعت بالایی دارد و در پهنای باند ۵۰۰ مگاهرتز می باشد. این ماژول SFP به آسانی با سوئیچ ها یا دستگاه هایی که ورودی SFP ماژول دارند استفاده می شوند و سایز آن حدود ۵۶٫۵*۱۳٫۴*۸٫۵  میلی متر می باشد و وزن آن نیز ۷۵ گرم است که در بازار موجود می باشد.

 

انواع ماژول SFP بر مبنای انواع مختلف فیبر

ترانسیورهای SFP که روی فیبر نوری کار می‌کنند را می‌توان بسته به انواع فیبر به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی کرد.

  • ماژول SFP سینگل مود و
  • ماژول SFP مالتی مود،
  • همچنین ماژول سیمپلکس و ماژول دوپلکس وجود دارد.
Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانل باتیس
دسته‌بندی نشده
پانل باتیس

یکی از مزایای سقف و دیوارهای کاذب، پوشش دهی تاسیسات ساختمان و لامپ‌ها می‌باشد. شما می‌توانید با انجام زیرساخت‌های لازم، هر تعداد لاین نوری که مایل بودید را در سقف و دیوار کاذب نصب کنید.

Print Friendly, PDF & Email
انتخاب رشته کامپیوتر
دسته‌بندی نشده
آینده‌ات رو تایپ کن!

نتخاب رشته کامپیوتر در دانشگاه‌های صنعتی ایران برای دانش‌آموزان زیادی ممکن است، اما در کنار علاقه، چه چیز باعث می‌شود یک دانش‌آموز به سراغ رشته مهندسی رایانه برود؟

Print Friendly, PDF & Email
آموزش دروس
رشته های تحصیلی هنرستان

انتخاب رشته ای که هر فرد در دبیرستان انجام می دهد در زندگی آینده او به صورت مستقیم تاثیرگذار است. دانش آموزانی که می خواهند در گروه فنی و حرفه ای انتخاب رشته کنند می توانند با کسب نمره لازم، به ثبت نام در رشته های هنرستان بپردازند. تمامی دانش …

Print Friendly, PDF & Email