انتخاب رشته ای که هر فرد در دبیرستان انجام می دهد در زندگی آینده او به صورت مستقیم تاثیرگذار است. دانش آموزانی که می خواهند در گروه فنی و حرفه ای انتخاب رشته کنند می توانند با کسب نمره لازم، به ثبت نام در رشته های هنرستان بپردازند.

تمامی دانش آموزان و افراد متقاضی می توانند بعد از کسب اطلاعاتی در رابطه با لیست رشته های تحصیلی هنرستان برای انتخاب آن ها در مدارس مختلف اقدامات لازم را انجام دهند.

البته توجه داشته باشید که کسب اطلاعاتی در رابطه با شرایط ورود به رشته های تحصیلی هنرستان از جمله معدل و نمرات لازم برای هر کدام از دانش آموزان امری واجب و ضروری به شمار می آید. معرفی کامل لیست رشته های هنرستان از جمله وظایف مهمی است که هر فرد مشاور تحصیلی عهده دار آن است.

رشته های گروه مدیریت و خدمات هنرستان های فنی حرفه ای

در رابطه با رشته های گروه مدیریت و خدمات ارائه شده در هنرستان های فنی حرفه ای باید خدمت شما عرض کنیم که این رشته های تحصیلی در 3 زیر گروه مختلف به دانش آموزان ارائه می شوند.

این سه زیر گروه شامل موارد زیر می باشد:

  • رشته های گروه بهداشت و سلامت
  • رشته های گروه بازرگانی و امور اداری
  • رشته های گروه خدمات

در ادامه باید عرض کنیم که رشته های گروه بهداشت و سلامت شامل رشته های تربیت بدنی و تربیت کودک، رشته های گروه بازرگانی و امور اداری شامل رشته حسابداری و رشته های گروه بهداشت و سلامت شامل رشته های حمل و نقل و ناوبری می شوند

آشنایی با رشته های گروه صنعت هنرستان های فنی حرفه ای

رشته های گروه صنعت از پنج زیر گروه مختلف شامل معماری ساختمان، مکانیک، مواد و فرآوری، تعمیر و نگه داری ماشین آلات دریایی و برق و رایانه تشکیل شده است که هر کدام از آن ها رشته هایی را در خود جای داده اند.

در ادامه با ذکر این زیر گروه ها و رشته های موجود در آن ها در خدمت شما هستیم.

 

رشته های گروه مکانیک
ابزار
صنایع چوب و مبلمان
ماشین ابزار
مکانیک خودرو
تاسیسات مکانیکی
صنایع فلزی
مکاترونیک

 

 

رشته های گروه مواد و فرآوری
سرامیک
صنایع شیمیایی
صنایع نساجی
متالوژی
معدن

 

 

رشته های گروه برق و رایانه
الکتروتکنیک
الکترونیک
شبکه و نرم افزار
الکترونیک و مخابرات دریایی

 

 

رشته زیر گروه معماری شامل رشته معماری و رشته زیر گروه تعمیر و نگهداری ماشین آلات دریایی شامل رشته مکانیک موتورهای دریایی است.

 

رشته های گروه کشاورزی هنرستان های فنی حرفه ای

در رابطه با رشته های گروه کشاورزی باید خدمت شما دوستان عزیز عرض کنیم که رشته های این گروه در شش دسته مختلف قرار می گیرند.

رشته های گنجانده شده در این گروه شامل صنایع غذایی، ماشین های کشاورزی، امور باغی، امور دامی و امور زراعی هستند.

 

رشته های کشاورزی هنرستان

 

آیا می دانید کدام یک از رشته های فنی حرفه ای از بقیه بهتر هستند؟

این ذات طبیعی دانش آموزان است که همواره تمایل به انتخاب و ادامه تحصیل در بهترین رشته های تحصیلی را داشته باشند.

این موضوع در رابطه با رشته های گروه فنی حرفه ای هم صدق می کند و دانش آموزان معمولاً قصد دارند بهترین این رشته ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

حتماً می پرسید که فاکتورهای لازم برای نامیدن رشته ای به عنوان بهترین رشته چه می تواند باشد؟

  • در صورتی می توان رشته ای را بهترین نامید که از جهت بازار کار و درآمد بهترین شرایط را داشته باشد.
  • بهترین رشته تحصیلی در دوران دبیرستان رشته ای است که دروس ارائه شده در آن از جذابیت خاصی برخوردار باشند و فرد دانش آموز با مطالعه آن ها اطلاعات خوبی را در رابطه با رشته تحصیلی بدست آورد.
  • امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یعنی کاردانی، کارشناسی، ارشد و همین طور دکتری در ایران وجود داشته باشد.

البته اگر در کشورهای خارجی هم بتوان در این رشته های تحصیلی در مقاطع تحصیلی بالاتر به ادامه تحصیل مشغول شد که دیگر نور علی نور است.

اگر شما هم مایل به ادامه تحصیل در یکی از رشته های ارائه شده در گروه فنی حرفه ای هستید اما نمی دانید کدام یک از رشته ها چه از جهت بازار کار و چه از نظر دروس ارائه شده و امکان ادامه تحصیل در آن ها در مقاطع بالاتر بهترین هستند می توانید با مشاوران حاضر در مجموعه ایران تحصیل در این رابطه تماس حاصل فرمایید.

 

معرفی کامل لیست رشته های تحصیلی هنرستان در گروه کار و دانش

در رابطه با رشته های گروه کار و دانش در هنرستان ها باید این موضوع مهم را عرض کنیم که رشته های ارائه شده در این گروه، جهت تربیت و آموزش نیروی کار کاردان و متخصص ایجاد شده اند.

توجه داشته باشید که کلیه دانش آموزان پایه نهم تحصیلی می توانند در صورت برخورداری از شرایط لازم برای ادامه تحصیل در رشته های گروه فنی حرفه ای اقدامات لازم را انجام دهند.

دانش آموزانی که در رشته های گروه فنی حرفه ای تحصیل می کنند بعد از گذشت دو سال می توانند مدرک تحصیلی دیپلم دریافت کنند.

در رابطه با رشته های گنجانده شده در گروه کار و دانش باید خدمت شما دوستان عزیز عرض کنیم که هدف اصلی از ایجاد و راه اندازی این رشته های تحصیلی یاددهی انواع فنون و مهارت های لازم به دانش آموزان برای تقویت استعدادها و توانایی های آن هاست.

در رابطه با رشته های تحصیلی هنرستان در گروه کار و دانش باید خدمت شما دوستان عزیز عرض کنیم که این رشته های تحصیلی در سه گروه مختلف یعنی صنعت، کشاورزی و خدمات جای می گیرند.

چه تفاوتی بین رشته های گروه فنی حرفه ای و کار و دانش وجود دارد؟

شاید این سؤال مهم نیز برای شما عزیزان مطرح شود که آیا فرقی بین رشته های تحصیلی ارائه شده در گروه فنی حرفه ای و کار و دانش وجود دارد یا این که نه این رشته ها فرقی با هم ندارند؟

نخستین فرق بین رشته های فنی حرفه ای و گروه کار و دانش در رابطه با بازار کار و وضعیت درآمدی حاصل از تحصیل در این رشته هاست.

رشته های گروه کار و دانش در قیاس با رشته های فنی حرفه ای بازار کار به مراتب بهتری دارند و امکان به کارگیری دانش آموختگان آن ها در بازار کار بیشتر است.

علت این مسئله این است که دانش آموختگان رشته های کار و دانش مهارت ها را به صورت عملی فرا می گیرند و پس از اخذ مدرک تحصیلی دیپلم به بازار کار وارد شده و مشغول به کار و فعالیت می شوند.

ولی دانش آموختگان رشته های فنی حرفه ای تا زمانی که وارد دانشگاه نشده باشند و مدرک تحصیلی کاردانی خود را دریافت نکرده باشند نمی توانند برای ورود به بازار کار اقدامی را انجام دهند.

فرق دیگری که بین رشته های فنی حرفه ای و کار و دانش دیده می شود این است که شمار درس های عملی در رشته های کار و دانش از گروه رشته های فنی حرفه ای به مراتب بیشتر است.

تفاوت بعدی بین رشته های گروه فنی حرفه ای با رشته های گروه کار و دانش در سخت تر بودن درس های ارائه شده در گروه فنی حرفه ای است که سعی و تلاش بیشتری را برای مطالعه از طرف فرد دانش آموز می طلبد.

 

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانل باتیس
دسته‌بندی نشده
پانل باتیس

یکی از مزایای سقف و دیوارهای کاذب، پوشش دهی تاسیسات ساختمان و لامپ‌ها می‌باشد. شما می‌توانید با انجام زیرساخت‌های لازم، هر تعداد لاین نوری که مایل بودید را در سقف و دیوار کاذب نصب کنید.

Print Friendly, PDF & Email
تجارت الکترونیک
آموزش دروس
ده فرمان برای راه‌اندازی یک وبگاه تجارت الکترونیک

فرق ندارد شما توانایی تولید یک محصول را دارید یا مهارت انجام خدماتی خاص. می‌توانید کسب‌وکار خود را با تجارت الکترونیک، از یک کسب‌وکار کوچک و محلی به یک شرکت بزرگ و گسترده بین‌المللی تبدیل کنید. در این نوشتار به مراحل اولیه راه‌اندازی یک ‌وبگاه تجارت الکترونیک می‌پردازیم.

Print Friendly, PDF & Email
فکر کردن
آموزش دروس
فکر کردن درباره «فکر کردن»

مقاله‌ی پیش رو یکی از نوشته‌های مجموعه مقالاتی درباره‌ی چیستی تفکر، ابعاد آن و اصول و روش‌های پرورش تفکر در دانش‌آموزان است. برای شروع لازم است اول بدانیم دقیقاً در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ تفکر چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه نقشی در وجود انسان ایفا می‌کند؟

Print Friendly, PDF & Email