مهندس سخت افزار کامپیوتر
آموزش دروس

به کسی مهندس سخت افزار کامپیوتر می گویند که تجهیزات کامپیوتری همچون چیپ ها، صفحه مدارها، مونیتورها یا روترها را مورد بررسی و تحقیق قرار داده تا به شکل مناسبی آن طراحی و توسعه آن را انجام دهد.نیروی کارشناس سخت افزار متناسب بودن اجزای تجهیزات رایانه با جدیدترین پیشرفت های نرم افزاری را بررسی نموده و در راستای بالابردن قدرت و توان…

توضیحاتی درباره شغل:

وظایف فرصت شغلی کارشناس سخت افزار کامپیوتر

چنانچه مهندس سخت افزار در واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های تولید کننده سخت افزارهای کامپیوتری مشغول به کار است وظیفه طراحی سخت افزار جدید را برعهده خواهد داشت.

عموماً یک کارشناس سخت افزار کامپیوتر در یک شرکت تولیدی تجهیزات کامپیوتری وظیفه تست مدلهای کامل شده سخت افزارهای تولید شده را برعهده دارد.

از دیگر وظایف نیروی کارشناس سخت افزار آپدیت تجهیزات موجود رایانه برای آمادیگی در راستای کار با نرم افزارهای جدید می باشد. این وظیفه غالباً به وسیله مهندس سخت افزار کامپیوتر در سازمان ها و شرکت های گوناگون صورت می پذیرد.

تعمیر کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، فاکس و سایر دستگاه های اداری یکی دیگر از وظایفی است که مهندس سخت افزار عهده دار آن است. اکثر دانش آموختگان رشته مهندسی سخت افزار کامپیوتر پس از فارغ التحصیلی، خدمات تخصصی در حوزه تعمیر انواع لوازم و تجهیزات کامپیوتری را ارائه می دهند.

آشنایی با مهارت های مورد نیاز شغل مهندس سخت افزار کامپیوتر

مهارت های تحلیلی در جهت تحلیل دقیق و صحیح الگوریتم های طراحی و امکان طراحی و یا برطرف نمودن عیوب تجهیزات و قطعات کامپیوتری یکی از قابلیت هایی است که نیروی مهندس سخت افزار کامپیوتر باید دارا باشد.

کارشناس سخت افزار کامپیوتر باید برای کشف راهکارهای تازه جهت طراحی و ساخت قطعات کارآمد و نو یا عیب یابی طراح های قبلی و یا تعمیر تجهیزات معیوب از خلاقیت لازم برخوردار باشد.

مهارت های تفکر انتقادی از جمله توانایی هایی است که یک مهندس سخت افزار کامپیوتر بایستی داشته باشد چون افرادی که از چنین نوع تفکری برخوردارند، دارای نیروی زیادی جهت مشاهده عیب ها و کاستی ها هستند و چنانچه این قابلیت به شکل مطلوب و تخصصی بکار رود، این نیروی متخصص خواهد توانست با کمترین نقص تجهیزات و سخت افزار پیچیده و تخصصی کامپیوتر را طراحی نموده و بسازد.

از دیگر قابلیت هایی که به یک مهندس سخت افزار کامپیوتر در انجام شرح وظایفش کمک می کند داشتن مهارت های حل مساله می باشد.

بررسی بازارکار مهندس سخت افزار کامپیوتر

مهندس سخت افزار کامپیوتر عموماً در زمینه های ساخت و آزمایش انواع گوناگون مدل های کامپیوتری فعالیت می نماید.

در کشورهای توسعه یافته اکثر متخصصین سخت افزار در شرکت های تولیدی با فناوری بالا (high-tech) مشغول به کار هستند. برخی از مهندسین کامپیوتر با گرایش سخت افزار نیز در کمپانی های طراحی سیستم های رایانه ای، شرکت های تحقیق و توسعه و یا سازمان های دولتی استخدام می شوند.

در ایران به جهت نبودن بازار کار مناسب در عرصه های تحقیقاتی و تولیدی برای نیروی مهندس سخت افزار کامپیوتر، نتیجتاً بیشتر این کارشناسان به استخدام شرکت هایی که در زمینه های کاری غیر مرتبط یا کم ارتباط با تخصص خود فعالیت دارند در می آیند. خرید و فروش کامپیوتر و قطعات آن در بازارهای تخصصی، تعمیر رایانه های خانگی در فروشگاه های خدمات کامپیوتر و عرضه سرویس های مرتبط با کامپیوتر در آن ها از جمله کارهایی است که یک مهندس سخت افزار کامپیوتری که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده است انجام می دهد.

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار کارو دانش
اخبار
نخستین همایش بین المللی تعالی تعاملات خانواده و مدرسه برگزار می‌شود

نخستین همایش بین المللی تعالی تعاملات خانواده و مدرسه برگزار می‌شود «نخستین همایش بین‌المللی تعالی تعاملات خانواده و مدرسه: چالش‌ها، الگوها و راهبردها» به همت وزارت آموزش و پرورش و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش برگزار می‌شود. به گزارش دبيرخانه اين همايش؛ «همایش تعالی تعاملات خانواده و مدرسه: چالش‌ها، الگوها …

Print Friendly, PDF & Email
اخبار کارو دانش
دسته‌بندی نشده
برگزیدگان جشنواره الگوهای برتر تدریس دوره اول متوسطه

برگزیدگان جشنواره الگوهای برتر تدریس دوره اول متوسطه 🔺محور اپلیکیشن : رتبه اول گروهی: ابوالفضل قنبری و سمیه فروزش‌نیا از شهرستان‌های تهران رتبه دوم گروهی : فاطمه زلفی و مطهره غلامی از استان خراسان جنوبی رتبه سوم گروهی : مهناز فارغیان و ندا نکویی‌فر از استان کرمانشاه 🔺محور استیم : …

Print Friendly, PDF & Email
دسته‌بندی نشده
📕کتاب معلم ژاپنی به مثابه رهبر

معرفی: ✅ کتاب تجربه زیسته یکی از معلمان ژاپن می‌باشد که هدف از تألیف آن معرفی نظام آموزش‌وپرورش ژاپن، آشناساختن خواننده با فرهنگ و فضای حاکم بر فضای آموزشی مدارس ژاپن است. ✅ کتاب شامل دو بخش می‌باشد که بخش اول آن با عنوان «فعالیت‌های من به‌ عنوان یک معلم»، …

Print Friendly, PDF & Email