ارزیاب بیمه

ارزیاب بیمه
دسته‌بندی نشده

کارشناس ارزیابی بیمه های اشخاص کسی است که بتواند از عهده انعقاد قرارداد انواع بیمه عمر، انواع بیمه حوادث، بیمه درمانی مسافرین عازم به خارج از کشور، بکارگیری کامپیوتر، اجرای مقررات و آئین نامه های شغلی و برقراری ارتباط با سیستم های ذیربط برآید.

توضیحاتی درباره شغل:

ارزیاب خسارت یک شخصیت مستقل حقیقی یا حقوقی است که صلاحیت و تخصص لازم را جهت رسیدگی به پرونده خسارت بیمه ای دارد. به طور کلی وظایف ارزیاب خسارت به شرح زیر است:

اولین و مهمترین وظیفه ارزیاب، بررسی علت حادثه و تطابق آن با مفاد بیمه نامه و تصمیم در خصوص پوشش یا عدم پوشش حادثه مذکور در بیمه نامه می باشد. در ادامه ارزیاب موظف به بررسی ادعای بیمه گزار در خصوص خسارت و در نهایت ارائه گزارش و  تعیین مبلغ خسارت قابل پرداخت در تطابق با مفاد بیمه نامه می باشد.

معمولا در ارزیابی خسارت مراحل زیر توسط ارزیاب انجام می شود:

  1. بازدید میدانی از محل خسارت و بررسی و ارزیابی میزان آسیب

  2. ثبت و ضبط مدارک و شواهد و تصویر برداری از مواضع خسارت

  3. بررسی و پیشنهاد مناسبترین روش برای بازسازی

  4. درخواست مدارک مورد نیاز جهت تدقیق در برآورد خسارت

  5. پردازش اطلاعات و تهیه گزارش نهایی

در کشور ما، متولی تایید صلاحیت ارزیابان خسارت، بیمه مرکزی بوده که داوطلبان پس از قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی و گذراندن دوره های لازم، موفق به دریافت گواهینامه ارزیابی خسارت در رشته مورد تقاضا می گردند. قوانین و ضوابط ارزیابی خسارت در آیین نامه شماره 85 مصوب شورای عالی بیمه (از ارکان بیمه مرکزی) تدوین شده است. در این آیین نامه وظایف ارزیابی بدین شرح عنوان شده:

  • بررسی و تحقیق در خصوص علت بروز حادثه

  • تعیین مقدار خسارت

  • تشخیص میزان تعهد بیمه گر طبق شرایط بیمه نامه

  • مذاکره برای تعدیل و تسویه خسارت بیمه ای

لازم به ذکر است در آیین نامه 85 مشخص شده که ارزیاب خسارت میتواند از طرف بیمه گر (شرکت بیمه) یا بیمه گزار انتخاب گردد اما در عرف بین الملل به ارزیابی که از طرف بیمه گر انتخاب شده Loss Adjuster و به ارزیاب منتخب بیمه گزار Loss Assessor اطلاق شده و و ظایف آنها اندکی متفاوت می باشد.

در کشور ما ارزیابی خسارت به زمینه های تخصصی باربری، مهندسی، درمان، اتوموبیل، مسئولیت و آتش سوزی تقسیم شده که هر شخص میتواند تنها در یک زمینه تخصصی گواهینامه دریافت کند. متولی برگزاری آزمون کتبی، پزوهشکده بیمه بوده که زیر نظر بیمه مرکزی، فعالیت می کند.

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانل باتیس
دسته‌بندی نشده
نمایندگی فروش پانل گچی جی برد

نمایندگی فروش پانل گچی جی برد نمایندگی فروش پانل گچی جیبرد زنجان(گچبرگ جی برد) گچ برگ جی برد محصولی از شرکت آریا کناف برد سمنان که در بازار بنام جی برد شناخته میشود. شرکت آریا کنف برد سمنان یکی دیگر از کارخانه تولید در زمینه صفحات گچی روکش دار در …

Print Friendly, PDF & Email
پانل باتیس
دسته‌بندی نشده
پانل باتیس

یکی از مزایای سقف و دیوارهای کاذب، پوشش دهی تاسیسات ساختمان و لامپ‌ها می‌باشد. شما می‌توانید با انجام زیرساخت‌های لازم، هر تعداد لاین نوری که مایل بودید را در سقف و دیوار کاذب نصب کنید.

Print Friendly, PDF & Email
انتخاب رشته کامپیوتر
دسته‌بندی نشده
آینده‌ات رو تایپ کن!

نتخاب رشته کامپیوتر در دانشگاه‌های صنعتی ایران برای دانش‌آموزان زیادی ممکن است، اما در کنار علاقه، چه چیز باعث می‌شود یک دانش‌آموز به سراغ رشته مهندسی رایانه برود؟

Print Friendly, PDF & Email