رتبه‌بندی معلمان چیست ؟

دسته‌بندی نشده

رتبه‌بندی به مفهوم فرآیند تعیین رتبه‌های پنج‌گانه معلمان براساس سنجش نظام‌مند صلاحیت‌ها و عملکرد آنان گفته می‌شود.

رتبه‌بندی فرآیندی است که منجر به ارتقای کیفیت در آموزش و پرورش می‌شود و هدف مستقیم آن افزایش حقوق نیست ؛ اما منجر به افزایش حقوق فرهنگیان نیز می‌شود. صلاحیت­‌های عمومی شامل شخصیت افراد، تخصصی شامل دانش و توانمندی های آموزشی و پرورشی و حرفه‌ای شامل مجموعه­‌ای از شایستگی­‌ها، توانمندی‌­ها و مهارت‌­هایی است که معلم حین کار به دست آورده، خود را ارتقا می‌دهد و کاملا مرتبط با شغل معلمی است.

پس از ارزیابی معلمان در نظام سنجش صلاحیت، برای آنها گواهینامه صادر می‌شود و این گواهینامه هرچند سال یک‌بار به‌روز خواهد شد؛ این گواهینامه معلمان را در امتیازهای رتبه‌بندی طبقه‌بندی می‌کند و در ادامه مزایایی همچون کسب پست‌های مدیریتی، شرکت در آزمون‌هایی مانند خارج از کشور یا حضور در گروه‌های آموزشی را برای آنها به همراه دارد.

ابلاغ رتبه‌بندی معلمان

هفدهم آذر سال ۹۸ زمانی بود که اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری تصویب‌نامه موضوع نظام رتبه‌بندی معلمان را برای اجرا ابلاغ کرد و در ۲۸

دیماه ۹۸ نیز رییس سازمان برنامه و بودجه بخشنامه اختصاص ۱۴ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال را برای اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان را تعیین کرد.

این بخشنامه اعلام کرد: بر اساس اجرای قانون بودجه سال ۹۸ تخصیص هزینه‌ای وزارت آموزش و پرورش برای اجرای شیوه‌نامه اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان به مدت چهار ماه (مهر تا دی ۹۸) از محل ردیف تعیین شده، اعلام می‌شود.

مشمولان طرح رتبه‌بندی معلمان چه کسانی هستند ؟

مشمولان طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان، شامل آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی، مشاور واحد آموزشی، مراقب سلامت، مدیر و معاون واحدهای آموزشی و تربیتی هستند.

بر اساس این مصوبه، معلمان در پنج رتبه، طبقه‌بندی می‌شوند و عوامل امتیازآور برای ارتقای رتبه بر مبنای تحصیلات- مهارت و توانایی‌ها، دوره های آموزشی، سنوات خدمت و تجربه محاسبه می‌شود.

این تصمیم دولتمردان ایجاد انگیزه و امیدی برای فرهنگیان شد تا آنها که سال‌ها در انتظار به بار نشستن طرح رتبه‌بندی بودند اکنون از مزایای آن بهره مند شوند.

سامانه رتبه‌بندی معلمان

رتبه‌بندی معلمان وارد فاز عملیاتی و اجرایی شد و با پیگیری مرکز فناوری وزارت آموزش و پرورش، سامانه رتبه‌بندی معلمان به‌آدرس rtb.medu.ir نیز فعال شد. معلمان با توجه به زمان‌بندی اعلام‌شده باید اطلاعات خود را در سامانه رتبه‌بندی بارگذاری کنند.

فرهنگیان هنگام ورود به سامانه رتبه‌بندی سه دسته فعالیت عمده را باید انجام دهند: تکمیل فرم‌های خود اظهاری در شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای، بارگذاری مدارک و مستندات و تائید نهایی.

میزان افزایش حقوق در نظام رتبه‌بندی معلمان

معلمان به ازای هر پنج سال سابقه کاری یک رتبه و در مناطق محروم ، مرزی و عشایری به ازای هر چهار سال یک رتبه ارتقا پیدا می کنند. طبق سیاست های ابلاغی ، مجموع حقوق و مزایای رتبه های پنج گانه معلمان همه ساله از 80 درصد مجموع حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه ها خواهد بود و این موضوع تبدیل به قانون شده است.

به مجموع حقوق، مزایا و فوق العاده‌های مستمر و ارقام مندرج در احکام کارگزینی معلمان با توجه به رتبه ای که دارند ، به میزان زیر افزوده می شود :

  •  برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم ده درصد (10%)
  • مربی معلم پانزده درصد (15%) علاوه بر افزایش رتبه قبلی
  • استادیار معلم دوازده درصد (12%) علاوه بر افزایش رتبه‌ های قبلی
  • دانشیار معلم ده درصد (10%) علاوه بر افزایش رتبه‌ های قبلی
  • استاد معلم پنج درصد (5%) علاوه بر افزایش رتبه‌ های قبلی

    حقوق کدام فرهنگیان دو برابر می‌شود ؟

طبق اصلاحات رتبه بندی معلمان ، فرهنگیان پنجمین ربته یعنی استاد معلمان ، 90 درصد افزایش حقوق خواهند داشت که  این افزایش در سه شاخصه حق شغل ، حق شاغل و فوق العاده شغل فرهنگیان در رتبه بندی لحاظ می‌ شود.

    رتبه‌بندی فرهنگیان بازنشسته

اعتبار اجرای رتبه بندی معلمان در سال 1400 ، در بودجه 1401 لحاظ شده است و طبق اصلاحات رتبه بندی معلمان ، فوق‌ العاده رتبه‌ بندی از 31 شهریور 1400 اعمال می‌ شود که معلمان بازنشسته قبل از این تاریخ ، شامل این قانون نیستند.

آخرین خبر از لایحه رتبه‌بندی معلمان

“از روز جمعه، ششم آبان، دسترسی مدیران مدارس را برای اظهار نظر، ارزیابی مدارک و مستندات معلمان و مشمولان رتبه‌بندی باز شد و تا (دوشنبه، نهم آبان)، مدارک و مستندات ۲۳۵ هزار نفر ارزیابی شد. این مهلت تا ۱۲ آبان برقرار است و مدیران مدارس باید تلاش کنند راجع به مدارک، مستندات و شایستگی‌های معلمانی که مشمول هستند اظهار نظر کنند.”

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیمه تکمیلی
دسته‌بندی نشده
بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی امروزه روز داشتن یک بیمه تکمیلی معتبر و مناسب با تعهدات بالا پزشکی و دندانپزشکی از اهمیت بالایی برای کاهش هزینه های پیش بینی نشده بالای درمانی برای خانواده ها دارد . انواع بیمه تکمیلی بیمه های تکمیلی از دو نوع بیمه های گروهی و بیمه های انفرادی …

Print Friendly, PDF & Email
دسته‌بندی نشده
داستان کوتاه

جوانی آمریکایی در نامه‌ای به یک نویسنده‌ی مقالاتِ روزنامه چنین می‌نویسد:«در خواب دیدم که مشغولِ تعمیرِ سفال‌های سقف هستم. ناگهان صدای پدرم را شنیدم که از پایین صدایم می‌زد. با حرکتی ناگهانی برگشتم تا بهتر بشنوم، به محضِ اینکه چرخیدم، چکش از دستانم لغزید، از سطح شیبدار سقف به پایین …

Print Friendly, PDF & Email
بهترین ویژگی معلم
دسته‌بندی نشده
پاسخ های جالب هوش مصنوعی به موضوعات مربوط به رتبه بندی معلمان

این روزها که چت کردن با هوش مصنوعی (­chat GPT) تجربه جدیدی است، در آستانه هفته معلم گفت‌وگویی با هوش مصنوعی از طریق چت داشتیم تا نظر هوش مصنوعی را در خصوص رتبه‌بندی معلمان جویا شویم. امروزه چت کردن با هوش مصنوعی (­chat GPT) و ارائه جواب‌های جالب او به …

Print Friendly, PDF & Email