تفاوت شاخه های تحصیلی کاردانش و فنی حرفه ای

رشته های فنی و حرفه ای

با وجود این که بیشتر افراد رشته های هنرستان فنی حرفه ای و کار و دانش را مشابه یکدیگر می دانند و حتی در برخی موارد به نظر می رسد که این دو شاخه تحصیلی تا حدودی با یکدیگر ادغام شده و مشابه به هم هستند، تفاوت هایی نیز بین آن ها وجود دارد.

 

این تفاوت ها هم شامل شرایط ثبت نام و هم شامل رشته ها و زیر گروه های هر دو شاخه تحصیلی می شود. برای توضیح بهتر این مسئله در این قسمت تفاوت های این دو زمینه تحصیلی با یکدیگر را برای دانش آموزانی که قصد انتخاب رشته دبیرستان در زیر گروه های این شاخه تحصیلی دارند را بررسی نموده و به ترتیب عنوان می کنیم:

 

 تعداد دروس عملی شاخه کاردانش نسبت به دروس شاخه فنی حرفه ای بیشتر است.

 

 دروس ارائه شده در شاخه فنی حرفه ای از دروس شاخه تحصیلی کاردانش دشوار تر هستند.

 

 شرایط ثبت نام و میانگین نمرات مورد نیاز برای ثبت نام در شاخه فنی حرفه ای بیشتر از شاخه کاردانش می باشد.

 

 دانش آموزان شاخه کاردانش پس از گذارندن دوره دو ساله تحصیلی و اخذ دیپلم می توانند مستقیما و به عنوان نیروی مهارتی وارد بازار کار شوند، این در صورتی است که سرعت جذب فارغ التحصیلان شاخه فنی حرفه ای در زمینه شغلی نسبتا کمتر بوده و این افراد به عنوان تکنسین وارد بازار کار می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رشته های کارو دانش
رشته برنامه نویسی و درآمد این رشته

فراموش نکنید فردی که می خواهد برنامه نویسی را به عنوان شغل آینده انتخاب کنند، تنها با اتکا به دروس دانشگاه، نمی تواند برنامه نویس خوبی شوند؛ مطالعه و تمرین حرف اول را در این شغل می زند.

آموزش دروس
آموزش فنی و حرفه‌ای در فیلیپین

آموزش فنی و حرفه‌ای در فیلیپین فیلیپین کشوری در جنوب شرقی آسیا است. یکی از مهم‌ترین چالش‌های توسعه در فیلیپین آماده‌سازی جوانان (15 تا 24 ساله) برای دنیای کار است. این کشور هنوز با تحصیلات کم، ترک تحصیل زیاد و بی‌کاری، به‌ویژه بین جوانان روبه‌روست. در کشور فیلیپین، «نهاد توسعه …

آموزش دروس
انطباق سال تحصیلی با فرایند تولید

رشته‌های زمینه کشاورزی در دوره تحصیلی فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش، تحت‌تأثیر عوامل طبیعی مانند شرایط آب و هوایی در بیشتر مناطق کشور قرار دارند. با توجه به تنوع شرایط آب و هوایی، به‌ویژه در مناطق سرد و معتدل، با شروع سال تحصیلی، فرایند تولید محصولات کشاورزی (زراعی، باغی و دامی)، فراوری …