لیست واژگان(دانش فنی تخصصی پودمان 3)

معرفی رشته گرافیک
آموزش دروس

لیست واژگان

(Innovation) نوآوری: ایده، دستگاه، محصول و غیره جدید یا پیشرفت های وابسته به آن.
(Computer) کامپیوتر: کامپیوتر یک ماشین قابل برنامه ریزی است. یک کامپیوتر به مجموعه ای از دستورالعمل ها بصورت کاملاً مشخص پاسخ داده و دستورالعمل های از پیش ضبط شده را اجرا می کند.
(Server) سرور: یک کامپیوتر. رایانه ای که منتظر می ماند و به درخواست های داده پاسخ می دهد.
به عنوان مثال: سرور DNS منتظر می ماند و به درخواست های ارسال آدرس اینترنتی به آدرس های IP پاسخ می دهد.
(internet) اینترنت: گروهی از رایانه ها و سرورهایی که به یکدیگر متصل هستند.
(ISP: Internet Service Provider) ارائه دهنده خدمات اینترنت: ISP درگاه شما به اینترنت و هر چیز دیگری است که می توانید بصورت آنلاین انجام دهید. شرکتی که دسترسی مشترکین را به اینترنت فراهم می کند.مثالها: Verizon، ATT، Comcast، Time Warner، Cox
(Client) مشتری: رایانه ای که داده های ذخیره شده در سرور را درخواست می کند.
مثال: وقتی یک آدرس را در مرورگر خود تایپ می کنید، رایانه شما مشتری است و درخواست را به سرور DNS ارسال می کند.
(Web Server) وب سرور:۱- برنامه ای که از HTTP (پروتکل انتقالHypertext ) برای ارائه پرونده هایی که صفحات وب را در اختیار کاربران قرار می دهند- در پاسخ به درخواست آنها که توسط مشتریان HTTP رایانه هایشان ارسال می شود- استفاده می کند.۲- رایانه و لوازم اختصاصی نیز ممکن است به عنوان یک سرور وب شناخته شوند.

۳- سرورهای وب رایانه هایی در اینترنت هستند که صفحات وب را ذخیره می کنند. هر سرور وب دارای آدرس IP و احتمالاً دامنه است.

(File Server) فایل سرور: یک رایانه و یک دستگاه ذخیره سازی که به ذخیره فایل ها اختصاص دارد. هر کاربر در شبکه می تواند پرونده ها را روی سرور ذخیره کند.
(Proxy Server) پروکسی سرور: سروری که بین یک برنامه مشتری مانند مرورگر وب و یک سرور واقعی قرار دارد. همه درخواست ها به سرور واقعی را متوقف می کند تا ببیند آیا می تواند خود درخواست ها را انجام دهد یا خیر. اگر اینطور نباشد، درخواست را به سرور واقعی منتقل می کند.
(Cloud Computing) محاسبه ابری: روش استفاده از شبکه سرورهای از راه دور از مراکز داده در سراسر جهان که برای ذخیره، مدیریت و پردازش داده ها به جای سرور محلی یا رایانه شخصی در اینترنت میزبانی می شوند.
(Cloud Server) سرور ابری: میزبانی Cloud Server هنگامی است که خدمات میزبانی از طریق اینترنت در دسترس مشتریان قرار می گیرد. خدمات میزبانی سرور ابری به جای اینکه توسط یک سرور منفرد یا سرور مجازی ارائه شود، توسط چندین سرور متصل که دارای یک ابر هستند ارائه می شوند.
(Application Server) سرویس دهنده نرم افزار کاربردی: برنامه ای که کلیه برنامه های کاربردی بین کاربران و برنامه های کاربردی تجاری یا پایگاه داده با پشتیبانی سازمان را مدیریت می کند.
(Dedicated Server) سرور اختصاصی: یک کامپیوتر واحد در یک شبکه که برای تأمین نیازهای شبکه رزرو شده است. به عنوان مثال، برخی از شبکه ها برای مدیریت ارتباطات بین سایر رایانه ها، نیازمند این هستند که یک کامپیوتر برلی این کار کنار گذاشته شود.
(Print Server) سرور چاپ: رایانه ای که یک یا چند چاپگر را مدیریت می کند و سرور شبکه رایانه ای است که ترافیک شبکه را مدیریت می کند.
(Database Server) سرور پایگاه داده: سیستم کامپیوتری که داده های پایگاه داده را پردازش می کند.
(Binary) دودویی: روشی برای نمایش اطلاعات با استفاده از تنها دو گزینه، معمولاً ۰ و ۱٫بله/ خیر

درست /غلط

(Packets) پاکت ها: تکه های کوچک اطلاعات که از تکه های بزرگتر اطلاعات شکل گرفته اند.
(Protocal) پروتکل: مجموعه ای از قوانین و استانداردهای مورد استفاده برای برقراری ارتباط بین ماشین ها.
HTTP پروتکل انتقال فوق متن: پروتکل مورد استفاده برای انتقال صفحات وب از طریق اینترنت.
HTML زبان نشانه گذاری فوق متن (Hyper Text Markup Language): زبانی است که در آن محتوا و قالب بندی یک صفحه وب نوشته شده است.
(ASCII) اسکی: استاندارد کد گذاری آمریکایی برای تبادل اطلاعات. ASCII فرمت متنی خام شناخته شده ای که هر رایانه ای قادر به درک آن است.
(Net Neutrality) بیطرفی شبکه: این اصل که ارائه دهندگان خدمات اینترنتی باید با کلیه ترافیک های اینترنتی به طور یکسان رفتار کنند.
(Bit) بیت: مخفف “Binary Digit”. بیت واحد اطلاعات در رایانه است که معمولاً با ۰ یا ۱ نمایش داده می شود.
Code (verb) کد (فعل): نوشتن کد به معنی نوشتن دستورالعمل هایی است که به رایانه می گوید چه کاری انجام دهد.
ITEF کارگروه مهندسی اینترنت: استانداردها و پروتکل های داوطلبانه اینترنت، بویژه استانداردهایی که مجموعه پروتکل اینترنت را تشکیل داده و ایجاد و ترویج می کنند.
(URL) موضع یاب منحصر منبع: آدرس صفحات اینترنتی
(Internet Protocol Stack) پروتکل پشته ای: DNS ، TCP ، IP و اینترنت فیزیکی
(DNS) سیستم نام دامنه: سرویسی که آدرس ها را به آدرس های IP ترجمه می کند.
TCP / IP پروتکل کنترل انتقال: تحویل مطمئن و مرتب شده و بدون خطا اطلاعات در اینترنت را فراهم می کند. TCP به شدت با IP در ارتباط است و معمولاً به صورت TCP / IP نوشته می شود.
(IP Address) آدرس آی پی: عدد اختصاص داده شده به هر چیزی که به اینترنت متصل است.
(Router) روتر: دستگاهی که بسته های داده را در امتداد شبکه ها هدایت می کند. یک روتر حداقل به دو شبکه وصل شده و در دروازه ها قرار دارد.
(Latency Time) زمان تاخیر: زمان انتقال یک بیت از فرستنده خود به گیرنده آن
(Bitrate) بیت ریت: تعداد بیت هایی که در یک واحد زمانی منتقل یا پردازش می شوند.
(Bandwidth) پهنای باند: ظرفیت انتقال که با نرخ بیت اندازه گیری می شود.
(Bit) بیت: شکل اختصاری “Binary Digit”. بیت واحد اطلاعات در رایانه است که معمولاً به صورت ۰ یا ۱ نمایش داده می شود.
(Byte) بایت: بایت دنباله ای از ۸ بیت است که به عنوان یک واحد اطلاعات پردازش می شود.یک بایت ۸ بیت دارد زیرا از آن برای اشاره به گروه های ۸ بیتی که یک کامپیوتر پردازش کرده است استفاده شده است.
(Heuristic) الگوریتم ابتکاری: یک روش حل مسئله (الگوریتم) برای یافتن یک راه حل رضایت بخش در زمانیکه یافتن راه حل بهینه یا دقیق غیر عملی یا غیرممکن است.
(Lossless Compression) فشرده سازی بدون اتلاف: یک الگوریتم فشرده سازی داده که اجازه می دهد تا داده های اصلی کاملاً بازسازی شوند.
(Abstraction) انتزاع: کاهش اطلاعات به شکل ساده تر، برای حذف برخی از جزئیات به منظور تمرکز بر روی ویژگی های اساسی. بسته به میزان جزئیات لازم برای دستیابی به چالش مورد نظر، معمولاً می توان به سیستم در سطوح مختلف انتزاع نگاه کرد. ساده تر کردن مواردی که تفاوت های خاصی با هم دارند، به طوریکه یک راه حل برای چندین مشکل کارساز باشد.
اندازه فایل Bytes, KB, GB ,MB , TB: یک بایت یک دنباله از ۸ بیت (اندازه کافی برای نشان دادن یکی از کارکترهای الفبایی) است که به عنوان یک واحد از اطلاعات پردازش شده در نظر گرفته می شود. یک حرف یا کاراکتر واحد از یک بایت حافظه (۸ بیت) استفاده می کند، دو کاراکتر از دو بایت (۱۶ بیت) استفاده می کند.
(File Size 2) اندازه فایل ۲: به عبارت دیگر، یک بیت یک “روشن” یا “خاموش” است که توسط پردازنده رایانه پردازش می شود، ما “روشن” را به عنوان “۱” و “خاموش” را به عنوان “۰” نمایش می دهیم. ۸ بیت به عنوان یک بایت شناخته می شود، و از بایت هایی است که برای انتقال اطلاعات به شکل اصلی آن – کاراکترها استفاده می شود.
(File Size 3) اندازه فایل ۳: یک بایت دنباله ای از ۸ بیت است (برای نشان دادن یک حرف الفبا) که به عنوان یک واحد اطلاعات پردازش می شود. یک حرف یا کاراکتر واحد از یک بایت حافظه (۸ بیت) استفاده می کند، دو کاراکتر از دو بایت (۱۶ بیت) استفاده می کنند.بایت – مجموعه ای از ۸ binarybits که به صورت دیجیتالی یک کاراکتر را به کامپیوتر نمایش می دهد. مثال: ۰۰۰۰۰۰۰۱ = ۱

کیلوبایت – حدود ۱۰۰۰ بایت.

مگابایت – تقریباً ۱،۰۰۰،۰۰۰ بایت.

گیگابایت – تقریباً ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ بایت.

(Internet Protocol Layers) پروتکل های لایه اینترنت: DNS : یک URL را به آدرس IP ترجمه می کند. توجه داشته باشید که درخواست DNS از طریق TCP / IP انجام می شودTCP : پیامهای بزرگتر را به چندین بسته تقسیم می کند و تضمین می کند تمام بسته ها به درستی دریافت و سفارش شوند

IP : آدرس های IP را به رایانه ها اختصاص می دهد و بسته های داده را به آدرس صحیح مسیریابی می کند

اینترنت فیزیکی: سیم مسی، فیبر، کابل نوری، امواج رادیویی و غیره

(Server) سرور: رایانه ای که منتظر می ماند و به درخواست های داده پاسخ می دهد. به عنوان مثال: سرور DNS منتظر می ماند و به درخواست های ارسال آدرس اینترنتی به آدرس های IP پاسخ می دهد.
(Client) مشتری: رایانه ای که داده های ذخیره شده در سرور را درخواست می کند. مثال: وقتی یک آدرس را در مرورگر خود تایپ می کنید، رایانه شما مشتری است و درخواست ها را به سرور DNS ارسال می کند.
(Lossy Compression) فشرده سازی اتلافی: برای صرفه جویی در فضا، برخی از اطلاعات دور ریخته می شوند.
(Resolution) وضوح: ابعادی که با استفاده از آن می توانید تعداد پیکسل ها را روی یک صفحه اندازه گیری کنید. ۴۸۰*۶۴۰
(Metadata) ابرداده: داده را توصیف می کند. به عنوان مثال، یک تصویر دیجیتال ممکن است شامل ابرداده ای باشد که اندازه تصویر، تعداد رنگ ها یا وضوح تصویر را توصیف می کند.
(Pixel) پیکسل: مخفف “picture element” که واحد اساسی یک تصویر دیجیتال است، معمولا یک مربع یا نقطه کوچک که حاوی یک نقطه از رنگ یک تصویر بزرگتر می باشد.
(Hexadecimal Number System) : سیستم عددی متشکل از ۱۶ علامت مشخص ۰-۹ وA-F که می تواند هر مقداری داشته باشد.
(Favicon) فاوآیکن: شکل اختصاری Favorite Icon یا همان آیکونی که در بالای تب های مرورگر برای هر سایت نمایش داده میشود.
RGB: مدل رنگی RGB از شدت های مختلفی از نور (R) ed قرمز، (G) reen سبز، و (B)lue آبی استفاده می کند که برای تولید رنگ ها ی گسترده ای به یکدیگر اضافه می شوند.
Aggregation: محاسباتی که در آن ردیفهایی از یک مجموعه داده با هم گروه بندی می شوند و برای محاسبه یک مقدار واحد یا اندازه گیری استفاده می شوند. محاسبات مشترک عبارتند از: میانگین، جمع، حداکثر، حداقل، تعداد.
(Lossy Compression) فشرده سازی با اتلاف: (یا فشرده سازی برگشت ناپذیر) یک روش فشرده سازی اطلاعات است که از تقریب های ناشناخته استفاده می کند و برخی از داده ها را برای نشان دادن محتوا کنار می گذارد. بیشتر در قالب های تصویر مانند jpg دیده می شود.
(Pivot Table) جداول محوری: نام ابزاری در نرم افزار spreadsheet است که برای ایجاد جدول های فشرده استفاده می شود.
(Summary Table) جدول فشرده: جدولی که نتایج حاصل از محاسباتی که روی داده های یک مجموعه داده بزرگتر انجام شده را نشان می دهد
(Boolean) جبر بولی: درست یا غلط در مقادیر منطقی
(Boolean Expression)عبارات بولی: در برنامه نویسی، عبارتی است که درست یا غلط را ارزیابی می کند
Computationally Hard: یک مشکل “سخت” در یک رایانه زمانی است که نمی تواند در مدت زمان معقولی به راه حل برسد.
(Javascript) جاوا اسکریپت: یک زبان برنامه نویسی که توسط Sun Microsystems طراحی شده است و می تواند در صفحات استاندارد HTML برای اضافه کردن ویژگی های پویا ادغام شود .
(Event Handling) کنترل کننده رویداد: اصطلاحی برای انجام وظایف برنامه نویسی که برای ایجاد یک برنامه برای پاسخگویی به رویدادهایی که هنگام اجرای برنامه به وقوع می پیوندند بکار می رود.
رابط کاربری UI: اشیاء روی صفحه نمایش، مانند دکمه ها، تصاویر، جعبه متنی، منوهای کشویی، دکمه های رادیویی، کادرهای انتخابی، صفحه نمایش ها و غیره. کنترل های ورودی: ، دکمه های رادیویی، لیست های کشویی، کادر فهرست، دکمه ها، کلید اهرمی، جعبه متن، فیلد داده ها.
(Expression) اصطلاح: هر واحد معتبر کد که یک مقدار را نشان می دهد.
(Debugging) اشکال زدایی: پیدا کردن و رفع مشکل در الگوریتم یا برنامه خود.
(The equality operator) عملگر مقایسه ای: (گاهی “equal equal” خوانده می شود) برای مقایسه دو مقدار استفاده می شود و به Boolean (درست / نادرست) باز می گردد.
(If- statement) دستور if: یک ساختار برنامه نویسی مشترک که “دستورهای شرطی” را پیاده سازی می کند.
(Variable Scope) دامنه متغیر: مشخص می کند که چه بخشی از کد می تواند یک متغیر را ببیند یا از آن استفاده کند، معمولاً از جایی که متغیر برای اولین بار ایجاد شده است حاصل می شود.
(Conditionals) دستورات شرطی: بیانیه هایی که فقط تحت شرایط خاصی اجرا می شوند.
(Selection) انتخاب: یک اصطلاح عمومی برای یک نوع عبارت برنامه نویسی (معمولاً if-statement) که از یک شرط Boolean برای تعیین یا انتخاب و اجرای یک بلوک خاص از دستورات استفاده می کند.
(While Loop) حلقه تکرار: یک سازه برنامه نویسی که برای تکرار مجموعه ای از دستورات (حلقه) تا زمانی که یک وضعیت boolean صحیح باشد استفاده می شود.
(String) رشته: دنباله ای از کارکترها که بین علامت های نقل قول باشد (به عنوان مثال: “hello”, “۴۲”).
(Event) رویداد: دنباله ای از کارکترها بین علامت های نقل قول (به عنوان مثال: “hello”, “۴۲”, “this is a string!”).
(Key Event) رویداد کیبورد: رویدادی که در JavaScript، با فشار دادن یا رها کردن یک کلید روی صفحه کلید ایجاد شدا است. به عنوان مثال: “keyup”و “keydown”انواع رویدادهایی هستند که می توانید تعیین کنید. از کلید event استفاده کنید تا بفهمید کدام کلید فشرده شده است.
(Parameter) پارامتر: یک قطعه اطلاعات اضافی که به دلیل خاصی برای تنظیم به اجرا در می آید.
Malmeter: نرم افزاری که برای آسیب رساندن یا غیرفعال کردن رایانه ها، سیستم های رایانه ای و سایر برنامه های نرم افزاری در نظر گرفته شده است
(For loop) حلقه For: یک سازه حلقه معمولی که به منظور تکرار یک بخش از کد با استفاده از متغیر پیشخوان طراحی شده است. حلقه یک متغیر، یک وضعیت حلقه boolean و یک بروزرسانی متغیر را ترتیب می دهد.
(Modulo) ماژول: یک بخش قابل نصب و استفاده مجدد که برای نمایش محتوا با انجام یک عملیات خاص استفاده می شود.
(Documentation) داکیومنت سازی: شرح رفتار یک فرمان، عملکرد، کتابخانه، API و غیره
(Canvas) بوم: یک عنصر رابط کاربری برای استفاده در HTML / JavaScript که به عنوان یک بوم دیجیتال عمل می کند، و اجازه برنامه نویسی و دستکاری پیکسل ها، اشکال اساسی، شکل ها و تصاویر را فراهم شود.
(Moore’s law) قانون مور: پیش بینی انجام شده توسط گوردون مور در سال ۱۹۶۵ مبنی بر اینکه تعداد ترانزیستورهای روی یک تراشه با مساحت ثابت هر ۲ سال دو برابر خواهد شد، این پیش بینی کم و بیش درست بوده است.
(Encryption) رمزگذاری: فرآیندی برای رمزگذاری پیام ها برای مخفی نگه داشتن آنها، به گونه ای که فقط طرفین مجاز می توانند آنها را بخوانند.
(Cracking Encryption) رمزگشایی: وقتی می خواهید بدون اطلاع از کلیه مشخصات رمزنگاری، یک پیام مخفی را رمزگشایی کنید، می توانید رمزنگاری را کرک کنید.
(Public Key Encryption) رمزنگاری کلید عمومی: استفاده از آن در وب رایج است و این امکان را می دهد که پیام های امن بین طرفین- بدون آنکه یک کلید مخفی مشخص و یا به اشتراک گذاشته شود- ارسال شوند. از یک طرح رمزگذاری نامتقارن استفاده می کند که در آن کلید رمزگذاری عمومی می شود، اما کلید رمزگشایی به صورت خصوصی باقی می ماند.
(Asymmetric) رمزنگاری نامتقارن: در رمزنگاری کلید عمومی استفاده می شود، نقشه ای است که در آن کلید رمزگذاری داده ها با کلید رمزگشایی متفاوت است.
(Loop) حلقه: انجام یک بخش از کد بارها و بارها.
Cipher یا رمزنگاری: اصطلاح عمومی برای یک تکنیک (یا الگوریتم) است که رمزگذاری را انجام می دهد. در رمزنگاری، Cipher (یا رمز) الگوریتمی برای انجام رمزگذاری یا رمزگشایی است – مجموعه ای از مراحل تعریف شده که می تواند به عنوان روشی دنبال شود. یک اصطلاح جایگزین، برای آن encipherment است. … هنگام استفاده از Cipher ، اطلاعات اصلی به عنوان متن ساده ، و فرم رمزگذاری شده به عنوان رمزنگاری شناخته می شود.
(Cipher Text) پیام رمز شده: Cipher Text یک متن رمزگذاری شده است. متن ساده همان چیزی است که قبل از رمزگذاری دارید و متن رمزگذاری شده نتیجه رمزگذاری است. اصطلاح cipherبعضاً به عنوان مترادف ciphertext مورد استفاده قرار می گیرد، اما بیشتر به روش رمزگذاری اشاره می کند تا نتیجه آن.
(Ceaser cipher) رمز سزار: روشی برای رمزگذاری است که الفبای برخی از کاراکترها را تغییر می دهد.
Random Substitution Cipher: یک روش رمزگذاری است که هر حرف الفبا را با حروف الفبای تصادفی دیگر ترسیم می کند.
One Pager: یک اصطلاح شغلی / شرکتی برای یک سند یک صفحه ای که خلاصه ای از موضوع یا برنامه آن است.
(API) ای پی آی: مجموعه ای از روال ها، پروتکل ها و دستورات که برای کمک به یک برنامه نویس در ایجاد برنامه های نرم افزاری به کار می روند.
(Library) کتابخانه: مجموعه ای از دستورات / عملکردها که به طور معمول با یک هدف مشترک استفاده می شوند.
(Decryption) رمزگشایی: فرآیندی که رمزگذاری را با استفاده از یک پیام مخفی و بازتولید متن ساده معکوس می کند.
(Function) تابع: قطعه ای از کد که به راحتی می توانید بارها و بارها از آن استفاده کنید.
Selection: یک اصطلاح عمومی برای یک نوع عبارت برنامه نویسی (معمولا یک if-statement) که از یک شرط Boolean برای تعیین یا انتخاب و اجرای یک بلوک خاص از جمله استفاده می کند.
(if-statement) دستور if: ساختار برنامه نویسی مشترک که “گزاره های مشروط” را پیاده سازی می کند.
(List) لیست: یک اصطلاح عمومی برای یک ساختار داده برنامه نویسی که چندین مورد را در خود جای داده است.
(Iterate) تکرار: تکرار به منظور دستیابی یا نزدیک شدن به یک هدف مورد نظر.
Conditionals: بیانیه هایی که فقط تحت شرایط خاصی اجرا می شوند.
(Models And Simulations) مدل ها و شبیه سازیها: برنامه ای که از ویژگی های اصلی یک رویداد واقعی به منظور بررسی رفتار آن بدون صرف هزینه، زمان و یا خطر آزمایش در زندگی واقعی، همانند سازی یا تقلید می کند.
Event Listener: دستوری که می تواند برای ایجاد یک عملکرد در هنگام وقوع نوع خاصی از رویداد در یک عنصر UI خاص تنظیم شود.
Selection: یک اصطلاح عمومی برای یک نوع عبارت برنامه نویسی (معمولا یک if-statement) که از یک شرط Boolean برای تعیین یا انتخاب و اجرای یک بلوک خاص از دستورات استفاده می کند.
(Global Variable) متغیر جهانی: متغیری که دامنه آن برای برنامه های “جهانی” باشد، و توسط هر بخشی از کد قابل استفاده و به روزرسانی است. دامنه جهانی آن به طور معمول از متغیر اعلام می شود (ایجاد می شود).
(Event Driven Program) برنامه نویسی رویداد محور: برنامه ای که برای اجرای بلوک های کد یا توابع در پاسخ به رویدادهای مشخص (به عنوان مثال ساعت موس) طراحی شده است.
(Local Variable) متغیر محلی: متغیر با دامنه محلی تنها متغیری است که در همان محدوده با کد قابل مشاهده، استفاده و به روز رسانی است. به طور معمول این بدان معناست که متغیر درون یک تابع ایجاد شده- شامل متغیرهای پارامتر عملکرد است.
Concatenent: محتویات دو سلول را پیوند می دهد. به طور معمول برای ترکیب یا ادغام رشته ها یا متن در برنامه نویسی (به عنوان مثال “hello, “+name) استفاده می شود.
(User Interface) رابط کاربری: عناصر بصری برنامه که از طریق آن کاربر برنامه را کنترل یا ارتباط می دهد. UI شکل مختصر آن است.
(Data Type) نوع داده: تمام مقادیر موجود در زبان برنامه نویسی دارای “type” هستند – مانند شماره، Boolean، رشته – که نحوه تفسیر آن را به کامپیوتر دیکته می کند. به عنوان مثال ۷ + ۵ متفاوت از “۷” + “۵” تعبیر می شود.
(Variable) متغیر: محل نگهداری یک قطعه اطلاعات که می تواند تغییر کند.
(Callback Function) توابع کال بک: تابعی که اتفاق افتادن آن وابسته به رویداد دیگری است. توسط برنامه نویس نوشته می شود اما توسط سیستم به عنوان نتیجه رویداد فراخوانی می شود.
(Array) آرایه: یک ساختار داده در جاوا اسکریپت که برای نشان دادن یک لیست استفاده می شود.
(Return Value) مقدار برگشتی: مقداری که توسط یک تابع به مکانی در کد که تابع از آن فراخوانده شده است ارسال می شود – به طور معمول درخواست مقدار یا نتیجه نوعی محاسبه
(WIFI) وای فای: شکل اختصاری Wireless Fidelity، راهی برای اتصال به اینترنت با استفاده از امواج رادیویی برای اتصال دستگاه ها به جای استفاده از سیم و کابل. مخفف Wireless Fidelity است و به فناوری شبکه بی سیم اطلاق می شود که به رایانه ها و دستگاه های دیگر امکان برقراری ارتباط از طریق سیگنال بی سیم را می دهد.
(Wi-Fi Hotspot) نقطه اتصال وای فای: مکان یا نقطه ای که می توانید به یک شبکه بی سیم اینترنت وصل شوید.
Bluetooth بلوتوث: فناوری بی سیم که امکان برقراری ارتباط بین دستگاه های رایانه ای را فراهم می کند. بلوتوث در درجه اول برای اتصالات کوتاه برد استفاده می شود.
FiOS فیبر نوری: مخفف “سرویس فیبر نوری” است و استفاده از کابل های فیبر نوری برای انتقال داده ها از طریق پالس های نور را توصیف می کند.
Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دستورالعمل
آموزش دروس
شيوه نامه ثبت نام مدارس

 ثبت نام دانش‌آموزان در مدارس آغازي مهم و سرنوشت ساز در رشد و بالندگي فرزندان ميهن عزيز اسلامي و نقطه پيوند دو نهاد مقدس خانه و مدرسه و زمينه ساز برنامه ريزي در اجراي مأموريت هاي مهم نظام تعليم و تربيت است. اعتبار آموزش و پرورش و اعتماد مردم به …

Print Friendly, PDF & Email
تجارت الکترونیک
آموزش دروس
ده فرمان برای راه‌اندازی یک وبگاه تجارت الکترونیک

فرق ندارد شما توانایی تولید یک محصول را دارید یا مهارت انجام خدماتی خاص. می‌توانید کسب‌وکار خود را با تجارت الکترونیک، از یک کسب‌وکار کوچک و محلی به یک شرکت بزرگ و گسترده بین‌المللی تبدیل کنید. در این نوشتار به مراحل اولیه راه‌اندازی یک ‌وبگاه تجارت الکترونیک می‌پردازیم.

Print Friendly, PDF & Email
فکر کردن
آموزش دروس
فکر کردن درباره «فکر کردن»

مقاله‌ی پیش رو یکی از نوشته‌های مجموعه مقالاتی درباره‌ی چیستی تفکر، ابعاد آن و اصول و روش‌های پرورش تفکر در دانش‌آموزان است. برای شروع لازم است اول بدانیم دقیقاً در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ تفکر چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه نقشی در وجود انسان ایفا می‌کند؟

Print Friendly, PDF & Email