نظام آموزشی پودمانی چیست؟

رشته های فنی و حرفه ای

نظام آموزشی پودمانی چیست؟

پیش از آن که به ویژگی های نظام آموزشی پودمانی بپردازیم ، لازم است به معنای لغوی “پودمان” پی ببریم. پودمان در فرهنگ فارسی معین معادل واژه انگلیسی “module” می باشد. به عبارت دیگر ، پودمان واحد یا مولفه استانداردی از یک سیستم به شمار می رود که برای استفاده آسان ، طراحی یا ساخته می شود. بنابراین مهم ترین ویژگی هر پودمان ، عدم وابستگی آن به سایر پودمان ها است و در واقع هر پودمان آموزشی به منزله درسی مستقل بوده و امکان فراگیری مباحث آن ، فارغ از هر درس دیگری امکان پذیر می باشد.

دانشگاه علمی کاربردی دارای دو سیستم آموزشی ترمی و پودمانی است. در نظام آموزشی پودمانی ، مهارت های مورد نیاز در قالب پودمان های مستقل که بر اساس دو یا چند درس مرتبط شکل گرفته اند ، آموزش داده می شوند. هر یک از این پودمان ها دارای مهارت خاص و مستقلی هستند که دانشجویان پس از گذراندن دروس مربوطه و کسب نمره قبولی در آزمون جامع می توانند مدرک کاردانی یا کارشناسی ناپیوسته خود را اخذ نمایند.

 
 

تفاوت رشته های تحصیلی نظام آموزشی ترمی و پودمانی

رشته های تحصیلی پودمانی همانند دیگر رشته های نظام آموزشی ترمی به صورت بدون کنکور ارائه می شوند و دارندگان دیپلم نظام قدیم (چهار ساله ، شش ساله نظری و فنی و حرفه ای) یا دیپلم سه ساله نظام جدید و همچنین داوطلبانی که دارای دیپلم نظام جدید فنی و حرفه ای و یا کاردانش هستند ، می توانند در موعد مقرر نسبت به ثبت نام در رشته های پودمانی اقدام کنند. از جمله مهم ترین تفاوت های رشته های تحصیلی ترمی و پودمانی آن است که سربازان می توانند در حین انجام خدمت خود ، صرفا در رشته های پودمانی به تحصیل بپردازند و چنین امری برای تحصیل در رشته های ترمی میسر نمی باشد.

تحصیل در رشته های پودمانی شامل تمامی قوانین و مقررات دانشگاهی بوده و امکان تطبیق واحد ، تغییر رشته و همچنین انتقالی برای دانشجویان فراهم می باشد. نمره قبولی در هر درس از پودمان های آموزشی نیز برابر با 12 بوده و این در حالی است که در رشته های ترمی ، اخذ نمره 10 به عنوان نمره قبولی تلقی می گردد. ناگفته نماند که در پایان دوره پودمان نیز آزمون جامعی برگزار می شود که اعطای مدرک کاردانی یا کارشناسی به دانش آموختگان ، مشروط به کسب نمره قبولی در این آزمون می باشد.

 
 

شیوه اجرای دوره کاردانی در نظام آموزشی پودمانی

در نظام آموزشی پودمانی ، اجرای دوره ها به صورت آموزش های خاص صورت می گیرد و دروس مربوط به هر یک از پودمان های آموزشی با توجه به برنامه درسی آن پودمان به صورت حین کار ، غیر حضوری ، مکاتبه ای ، الکترونیکی و یا آموزش هایی با فناوری های نوین ارائه می شوند. دانشجویان می توانند با توجه به علاقه خود و مطابق با برنامه درسی هر دوره ، در یک یا دو پودمان از پودمان های آموزشی ارائه شده ثبت نام نمایند و به فراگیری مهارت های مورد نظر بپردازند.

البته ممکن است برخی پودمان ها دارای پیشنیاز باشند که لازم است هنگام نام نویسی این نکته را نیز در نظر بگیرید. آزمون پایانی هر پودمان نیز به صورت چهار گزینه ای بوده و به صورت همزمان برای کلیه دروس یک پودمان برگزار می گردد. همان طور که اشاره شد ، هر یک از پودمان های آموزشی از دو یا چند درس مرتبط با یکدیگر تشکیل شده اند که در حال حاضر ، پذیرش داوطلبان سرباز در هر یک از دوره های پودمانی مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی فراهم می باشد.

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانل باتیس
دسته‌بندی نشده
پانل باتیس

یکی از مزایای سقف و دیوارهای کاذب، پوشش دهی تاسیسات ساختمان و لامپ‌ها می‌باشد. شما می‌توانید با انجام زیرساخت‌های لازم، هر تعداد لاین نوری که مایل بودید را در سقف و دیوار کاذب نصب کنید.

Print Friendly, PDF & Email
تجارت الکترونیک
آموزش دروس
ده فرمان برای راه‌اندازی یک وبگاه تجارت الکترونیک

فرق ندارد شما توانایی تولید یک محصول را دارید یا مهارت انجام خدماتی خاص. می‌توانید کسب‌وکار خود را با تجارت الکترونیک، از یک کسب‌وکار کوچک و محلی به یک شرکت بزرگ و گسترده بین‌المللی تبدیل کنید. در این نوشتار به مراحل اولیه راه‌اندازی یک ‌وبگاه تجارت الکترونیک می‌پردازیم.

Print Friendly, PDF & Email
فکر کردن
آموزش دروس
فکر کردن درباره «فکر کردن»

مقاله‌ی پیش رو یکی از نوشته‌های مجموعه مقالاتی درباره‌ی چیستی تفکر، ابعاد آن و اصول و روش‌های پرورش تفکر در دانش‌آموزان است. برای شروع لازم است اول بدانیم دقیقاً در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ تفکر چیست؟ چه انواعی دارد؟ چه نقشی در وجود انسان ایفا می‌کند؟

Print Friendly, PDF & Email