توسعه دهنده UI/UX

توسعه دهنده UI/UX
آموزش دروس

UI مخفف عبارت User Interface Design به معنای طراحی رابط کاربری است. در واقع UI طراحی بخشی از وب‌سایت یا اپلیکیشن است که کاربر آن را مشاهده می‌کند و بیشتر به جنبه‌ی گرافیکی موضوع می‌پردازد. UX مخفف عبارت User Experience Design به معنای طراحی تجربه‌ی کاربری است. به احساسات و راحتی کاربر حین کار کردن با اجزای مختلف سایت گفته می‌شود و جوانب تعامل کاربر را…

توضیحاتی درباره شغل:

یک توسعه دهنده ی وب را می توان به یک فرد متخصص با دانش خاص وب، معماری وب و تکنولوژی های آن تعریف کرد که با ساخت وبسایت/اپلیکیشن از پایه ی HTML تا پایگاه داده سروکار دارند.

بنابراین یک توسعه دهنده ی وب مسئول ساخت یک وبسایت از ابتدا و اطمینان حاصل کردن از اینکه در پایان کار کاربر هیچ مشکلی در کار کردن با وبسایت یا اپلیکیشن نخواهد داشت، است. علاوه بر این ها وبسایت یا اپلیکیشن نباید خیلی ساده و یا خیلی پیچیده برای مبتدیان یا کاربران حرفه ای باشد. رعایت نکردن این موضوع باعث می شود که یک بازدید کننده از سایت بدون استفاده کردن از آن وب سایت را رها کند و سراغ یک وب سایت دیگر برود که باعث کاهش تعداد نمونه ها می شود.

در توسعه ی وب سه قسمت وجود دارد

اسکریپت های Client-side: این قسمت کد هایی است که روی مرورگر وب اجرا می شود و مشخص می کند که کاربر/ مشتری چه چیزی را پس از ورود به صفحه ی وب یا اپلیکیشن خواهد دید.

اسکریپت های Server-side: این قسمت کد هایی هستند که روی وب سرور اجرا می شوند و باعث تقویت مکانیک back-end می شود.

تکنولوژی پایگاه داده: این تکنولوژی چیزی است که اپلیکشین برای اطمینان از اجرای موثر و روان از آن استفاده می کند.

بنابر موارد گفته شده سه نوع توسعه دهنده ی وب داریم: توسعه دهنده ی  front-end، توسعه دهنده ی back-end و توسعه دهنده ی full-stack. توسعه دهنده ی front-end عمدتا با ظاهر وبسایت یا اپلیکیشن کار دارد درحالی که توسعه دهنده ی back-end با پشت صحنه و اطمینان از اینکه همه ی توابع بدرستی کار می کنند سروکار دارد و توسعه دهنده ی full-stack هم دانش توسعه ی back-end و هم front-end را دارد.

تعریف(UX (user experience

UX مخفف (user experience) می باشد که از لحاظ معنای لغتی به معنی طراحی مبتنی بر تجربه کاربر می باشد. اکثر طراحان وب سایت بیشتر زمان خود را روی طراحی UX سایت میگذارند و برای این کار بهترین راه کار را برای ارایه محصول و یا خدمات وب سایت ارایه می کنند به طوری که کاربر به ساده ترین شکل ممکن به خواست و هدف خود از بازدید وب سایت دست یابند.

برای انتخاب یک راهکار خوب طراح وب سایت باید خود را جای کاربر بگذارد و تجربه یک کاربر را داشته باشد تا بتواند به بهترین تجربه کاربر (best User Experience) دست یابد.

ویکی پدیا:  طراحی UX  یعنی انجام مراحلی که برای افزایش رضایت مشتری و وفادار ماندن مشتری به محصول صورت می پذیرد مانند راحتی استفاده. ممکنه این سوال برای شما پیش بیاد که در این تعریف صحبتی از تکنولوژی و دیجیتال نشده پس این تعریف هنوز مبهم است. خب باید بدونید که مثل دیگر تخصص ها، نمیشه همه مراحل یک حرفه رو در چند کلمه بیان کرد! همچنین قسمتی از ابهام این تعریف برمیگرده به اینکه این موضوع نسبتا تازه هست.

UX طراحی مبتنی بر تجربه کاربر  شامل موارد زیر میباشد:

  • استراتژی: آنالیز رقبا / آنالیز مشتری / ساختار/ استراتژی محصول / تولید محتوا

  • مدل اولیه (و راهنمای تصویری ساخت): وایرفریم / مدل اولیه / آزمون و تکرار / نقشه توسعه

  • اجرا و تحلیل: هماهنگی با طراح (های) UI / هماهنگی با توسعه دهنده ها / تکرار آنالیز

تعریف (UI (User Interface

UI مخفف عبارت (user interface) می باشد که از لحاظ معنای لغتی به معنی طراحی بر مبنای رابط کاربری می باشد. UI بر خلاف UX که بر احساس کلی کاربر متمرکز هست به طراحی و صفحه بندی محصول توجه میکند. طراحی UI به طراحی UX وابسته است و باید بر اساس ابزارها مسیری که طراح UX ارایه نموده است را پیاده سازی نماید که در  این مسیر طراح UI براساس تجربه کاری خود به عنوان مثال المنت های مهم را در بالای صفحه و یا در کنار صفحه قرار دهید.

طراح UI باید یکپارچگی سبک طراحی و رنگ ها را در کل روند طراحی سایت را رعایت کند به طوری که باید توجه داشته باشد که نوع چینش و محتوای صفحات با یکدیگر هم خوانی داشته باشد.

طراحی واسط کاربری شامل موارد زیر میباشد :

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش دروس
کتاب درسی ایلستریتورAdobe-Illustrator-Taturial

http://chap.sch.ir/sites/default/files/lbooks/93-94/351/C612-22.pdf طراحی لوگو با ایلوستریتور چیست؟ لوگو تصویری گویا برای برقراری ارتباط یک برند با مخاطب است و از متن، رنگ، شکل و ترسیمات تشکیل شده است. لوگو را می‌توان در برنامه‌های گرافیکی مختلف طراحی کرد، از جمله ایلوستریتور که یک برنامه حرفه‌ای برای ترسیم و طراحی گرافیکی است. طراحی …

Print Friendly, PDF & Email
آموزش دروس
دانلود جزوات درسی برای آموزش از راه دور

دانلود جزوات درسی برای آموزش از راه دور

Print Friendly, PDF & Email
فیلم آموزشی کارو دانش
آموزش دروس
کتاب تولید محتوای الکترونیک و برنامه سازی

کتاب تولید محتوای الکترونیک و برنامه سازی

Print Friendly, PDF & Email