ماژول فبر نوری یا SFP چیست؟

دسته‌بندی نشده

ماژول فیبر نوری تک کور

 

ماژول فبر نوری یا SFP چیست؟

امروزه با پیشرفت اینترنت نیازهای جدیدی نیز در پیچ‌وخم‌های تکنولوژی پیدا می‌شود. شاید شما هم این روز ها اگر با متخصصان کامپیوتر هم‌صحبت شده باشید نام ماژول فیبر نوری SFP را احتمالا از زبان آنها باشید. ماژول فیبر نوری اس اف پی (SFP) در یک تعریف ساده به قطعه‌ای گفته می‌شود که مانند یک انتقال‌دهنده، داده‌های سریال الکتریکی را دریافت می‌کند و به‌صورت داده‌های نوری تبدیل و تحویل می‌دهد.  ماژول SFP یا همان ماژول فیبر نوری تک کور میتواند  این فرآیند را به‌صورت برعکس نیز انجام دهد و می‌تواند داده‌های نوری را به اطلاعات الکتریکی تبدیل کند. به همین جهت نیز در انگلیسی Transceiver یا فرستنده و گیرنده خوانده می‌شود.

 

نحوه تبادل اطلاعات در ماژول فیبر نوری سیسکو

نوع فیبری که در ماژول فیبر نوری تک کور سخت افزاری به کار رفته است MMF می باشد که سرعت آن برابر  Base-LX/LH1000 می باشد. میانگین طول موج این مدل از ماژول فیبر نوری تک کور ای تی تلکام SFP برابر ۱۳۱۰ nm می باشد. در این ماژول فیبر نوری تک کور پردازنده ای به کار رفته است که در حجم ۶۲٫۵ میکرومتر طراحی شده است و توان بالایی دارد و قدرت ارسال آن بین ۳ تا DbM ۹٫۵ و قدرت دریافت آن بین ۳ تا ۲۰DbM می باشد. انتقال دیتاها در این ماژول سرعت بالایی دارد و در پهنای باند ۵۰۰ مگاهرتز می باشد. این ماژول SFP به آسانی با سوئیچ ها یا دستگاه هایی که ورودی SFP ماژول دارند استفاده می شوند و سایز آن حدود ۵۶٫۵*۱۳٫۴*۸٫۵  میلی متر می باشد و وزن آن نیز ۷۵ گرم است که در بازار موجود می باشد.

 

انواع ماژول SFP بر مبنای انواع مختلف فیبر

ترانسیورهای SFP که روی فیبر نوری کار می‌کنند را می‌توان بسته به انواع فیبر به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی کرد.

  • ماژول SFP سینگل مود و
  • ماژول SFP مالتی مود،
  • همچنین ماژول سیمپلکس و ماژول دوپلکس وجود دارد.
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

دسته‌بندی نشده
جاهای دیدنی کیش

جاهای دیدنی کیش شهر زیرزمینی کاریز آب در بسیاری از نقاط ایران منبع کمیاب است، ایرانیان باستان با سیستم قنات چاه‌های عمودی شیب‌دار ملایمی که آب را به مناطق خشک هدایت می‌کردند. کاریز یکی از این قنات های 2500 ساله است و بازدیدکنندگان می توانند در تونل های آن قدم …

برنامه نویسی پایگاه داده
دسته‌بندی نشده
معرفی رشته برنامه نویسی پایگاه داده ها از شاخه کار دانش

دانش آموزان این رشته پس از گذراندن دورس خود با موفقیت مدرک دیپلم کامپیوتر را کسب می نمایند،که در صورت علاقه به تحصیل می توانند به طرق ذیل در سطوح بالاتر ادامه تحصیل دهند:

دسته‌بندی نشده
خرید سوئیچ شبکه poe

برای آن دسته از عزیزانی که هنوز با تکنولوژی Poe آشنایی ندارند باید بگوییم که تکنولوژی  poe در شبکه این اجازه را میدهد که تجهیزات شبکه فقط با یک کابل شبکه که برای انتقال دیتا از آن استفاده میشود، با همان دستگاه نیروی الکتریسته مورد نیاز خود را از سوئیچ شبکه poe دریافت کنند.