نظام آموزشی پودمانی چیست؟

رشته های فنی و حرفه ای

نظام آموزشی پودمانی چیست؟

پیش از آن که به ویژگی های نظام آموزشی پودمانی بپردازیم ، لازم است به معنای لغوی “پودمان” پی ببریم. پودمان در فرهنگ فارسی معین معادل واژه انگلیسی “module” می باشد. به عبارت دیگر ، پودمان واحد یا مولفه استانداردی از یک سیستم به شمار می رود که برای استفاده آسان ، طراحی یا ساخته می شود. بنابراین مهم ترین ویژگی هر پودمان ، عدم وابستگی آن به سایر پودمان ها است و در واقع هر پودمان آموزشی به منزله درسی مستقل بوده و امکان فراگیری مباحث آن ، فارغ از هر درس دیگری امکان پذیر می باشد.

دانشگاه علمی کاربردی دارای دو سیستم آموزشی ترمی و پودمانی است. در نظام آموزشی پودمانی ، مهارت های مورد نیاز در قالب پودمان های مستقل که بر اساس دو یا چند درس مرتبط شکل گرفته اند ، آموزش داده می شوند. هر یک از این پودمان ها دارای مهارت خاص و مستقلی هستند که دانشجویان پس از گذراندن دروس مربوطه و کسب نمره قبولی در آزمون جامع می توانند مدرک کاردانی یا کارشناسی ناپیوسته خود را اخذ نمایند.

تفاوت رشته های تحصیلی نظام آموزشی ترمی و پودمانی

رشته های تحصیلی پودمانی همانند دیگر رشته های نظام آموزشی ترمی به صورت بدون کنکور ارائه می شوند و دارندگان دیپلم نظام قدیم (چهار ساله ، شش ساله نظری و فنی و حرفه ای) یا دیپلم سه ساله نظام جدید و همچنین داوطلبانی که دارای دیپلم نظام جدید فنی و حرفه ای و یا کاردانش هستند ، می توانند در موعد مقرر نسبت به ثبت نام در رشته های پودمانی اقدام کنند. از جمله مهم ترین تفاوت های رشته های تحصیلی ترمی و پودمانی آن است که سربازان می توانند در حین انجام خدمت خود ، صرفا در رشته های پودمانی به تحصیل بپردازند و چنین امری برای تحصیل در رشته های ترمی میسر نمی باشد.

تحصیل در رشته های پودمانی شامل تمامی قوانین و مقررات دانشگاهی بوده و امکان تطبیق واحد ، تغییر رشته و همچنین انتقالی برای دانشجویان فراهم می باشد. نمره قبولی در هر درس از پودمان های آموزشی نیز برابر با 12 بوده و این در حالی است که در رشته های ترمی ، اخذ نمره 10 به عنوان نمره قبولی تلقی می گردد. ناگفته نماند که در پایان دوره پودمان نیز آزمون جامعی برگزار می شود که اعطای مدرک کاردانی یا کارشناسی به دانش آموختگان ، مشروط به کسب نمره قبولی در این آزمون می باشد.

شیوه اجرای دوره کاردانی در نظام آموزشی پودمانی

در نظام آموزشی پودمانی ، اجرای دوره ها به صورت آموزش های خاص صورت می گیرد و دروس مربوط به هر یک از پودمان های آموزشی با توجه به برنامه درسی آن پودمان به صورت حین کار ، غیر حضوری ، مکاتبه ای ، الکترونیکی و یا آموزش هایی با فناوری های نوین ارائه می شوند. دانشجویان می توانند با توجه به علاقه خود و مطابق با برنامه درسی هر دوره ، در یک یا دو پودمان از پودمان های آموزشی ارائه شده ثبت نام نمایند و به فراگیری مهارت های مورد نظر بپردازند.

البته ممکن است برخی پودمان ها دارای پیشنیاز باشند که لازم است هنگام نام نویسی این نکته را نیز در نظر بگیرید. آزمون پایانی هر پودمان نیز به صورت چهار گزینه ای بوده و به صورت همزمان برای کلیه دروس یک پودمان برگزار می گردد. همان طور که اشاره شد ، هر یک از پودمان های آموزشی از دو یا چند درس مرتبط با یکدیگر تشکیل شده اند که در حال حاضر ، پذیرش داوطلبان سرباز در هر یک از دوره های پودمانی مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی فراهم می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رشته های کارو دانش
رشته برنامه نویسی و درآمد این رشته

فراموش نکنید فردی که می خواهد برنامه نویسی را به عنوان شغل آینده انتخاب کنند، تنها با اتکا به دروس دانشگاه، نمی تواند برنامه نویس خوبی شوند؛ مطالعه و تمرین حرف اول را در این شغل می زند.

آموزش دروس
آموزش فنی و حرفه‌ای در فیلیپین

آموزش فنی و حرفه‌ای در فیلیپین فیلیپین کشوری در جنوب شرقی آسیا است. یکی از مهم‌ترین چالش‌های توسعه در فیلیپین آماده‌سازی جوانان (15 تا 24 ساله) برای دنیای کار است. این کشور هنوز با تحصیلات کم، ترک تحصیل زیاد و بی‌کاری، به‌ویژه بین جوانان روبه‌روست. در کشور فیلیپین، «نهاد توسعه …

آموزش دروس
انطباق سال تحصیلی با فرایند تولید

رشته‌های زمینه کشاورزی در دوره تحصیلی فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش، تحت‌تأثیر عوامل طبیعی مانند شرایط آب و هوایی در بیشتر مناطق کشور قرار دارند. با توجه به تنوع شرایط آب و هوایی، به‌ویژه در مناطق سرد و معتدل، با شروع سال تحصیلی، فرایند تولید محصولات کشاورزی (زراعی، باغی و دامی)، فراوری …