تفاوت شاخه های تحصیلی کاردانش و فنی حرفه ای

رشته های فنی و حرفه ای

با وجود این که بیشتر افراد رشته های هنرستان فنی حرفه ای و کار و دانش را مشابه یکدیگر می دانند و حتی در برخی موارد به نظر می رسد که این دو شاخه تحصیلی تا حدودی با یکدیگر ادغام شده و مشابه به هم هستند، تفاوت هایی نیز بین آن ها وجود دارد.

 

این تفاوت ها هم شامل شرایط ثبت نام و هم شامل رشته ها و زیر گروه های هر دو شاخه تحصیلی می شود. برای توضیح بهتر این مسئله در این قسمت تفاوت های این دو زمینه تحصیلی با یکدیگر را برای دانش آموزانی که قصد انتخاب رشته دبیرستان در زیر گروه های این شاخه تحصیلی دارند را بررسی نموده و به ترتیب عنوان می کنیم:

 

 تعداد دروس عملی شاخه کاردانش نسبت به دروس شاخه فنی حرفه ای بیشتر است.

 

 دروس ارائه شده در شاخه فنی حرفه ای از دروس شاخه تحصیلی کاردانش دشوار تر هستند.

 

 شرایط ثبت نام و میانگین نمرات مورد نیاز برای ثبت نام در شاخه فنی حرفه ای بیشتر از شاخه کاردانش می باشد.

 

 دانش آموزان شاخه کاردانش پس از گذارندن دوره دو ساله تحصیلی و اخذ دیپلم می توانند مستقیما و به عنوان نیروی مهارتی وارد بازار کار شوند، این در صورتی است که سرعت جذب فارغ التحصیلان شاخه فنی حرفه ای در زمینه شغلی نسبتا کمتر بوده و این افراد به عنوان تکنسین وارد بازار کار می شوند.

Print Friendly, PDF & Email
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شیوه نامه جلوه های ویژه معلمی
آموزش دروس
شیوه نامه جلوه های ویژه معلمی در زیست بوم جدید

شیوه نامه جلوه های ویژه معلمی در زیست بوم جدید از سوی ستاد مرکزی بزرگداشت مقام معلم ابلاغ شد. هم اکنون شیوه نامه اجرای برنامه شناسایی و معرفی جلوه های ویژه معلمی در زیست بوم جدید در سال تحصیلی 1401-1400 به استان ها ابلاغ شده است.

Print Friendly, PDF & Email
دسته‌بندی نشده
تعلیم و تربیت دوران دیجیتال

«فناوری دیجیتال» رکن جدی آموزش‌وپرورش پیش روست. مدرسه و دانش‌آموز بدون اطلاع لحظه‌به‌لحظه از فعل‌وانفعالات فناورانه نمی‌توانند درست رفتار کنند.

Print Friendly, PDF & Email
هتل داری
اخبار
رشته هتلداری یا هتل‌کاری

رشته هتلداری یا هتل‌کاری، شامل فرآیندها و فعالیت‌های مرتبط با شغلی هتل‌داری است. این زمینه شامل مدیریت و اجرای فعالیت‌های مرتبط با رستوران، مجموعه‌های رفاهی، تفریحی و مسافرخانه‌های مختلف است

Print Friendly, PDF & Email