تفاوت شاخه های تحصیلی کاردانش و فنی حرفه ای

رشته های فنی و حرفه ای

با وجود این که بیشتر افراد رشته های هنرستان فنی حرفه ای و کار و دانش را مشابه یکدیگر می دانند و حتی در برخی موارد به نظر می رسد که این دو شاخه تحصیلی تا حدودی با یکدیگر ادغام شده و مشابه به هم هستند، تفاوت هایی نیز بین آن ها وجود دارد.

 

این تفاوت ها هم شامل شرایط ثبت نام و هم شامل رشته ها و زیر گروه های هر دو شاخه تحصیلی می شود. برای توضیح بهتر این مسئله در این قسمت تفاوت های این دو زمینه تحصیلی با یکدیگر را برای دانش آموزانی که قصد انتخاب رشته دبیرستان در زیر گروه های این شاخه تحصیلی دارند را بررسی نموده و به ترتیب عنوان می کنیم:

 

 تعداد دروس عملی شاخه کاردانش نسبت به دروس شاخه فنی حرفه ای بیشتر است.

 

 دروس ارائه شده در شاخه فنی حرفه ای از دروس شاخه تحصیلی کاردانش دشوار تر هستند.

 

 شرایط ثبت نام و میانگین نمرات مورد نیاز برای ثبت نام در شاخه فنی حرفه ای بیشتر از شاخه کاردانش می باشد.

 

 دانش آموزان شاخه کاردانش پس از گذارندن دوره دو ساله تحصیلی و اخذ دیپلم می توانند مستقیما و به عنوان نیروی مهارتی وارد بازار کار شوند، این در صورتی است که سرعت جذب فارغ التحصیلان شاخه فنی حرفه ای در زمینه شغلی نسبتا کمتر بوده و این افراد به عنوان تکنسین وارد بازار کار می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار
مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای

مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای برای متخصصان فنی (دارندگان مدارک فنی و حرفه ای) مهاجرت برای کسانی که دارای مدارک فنی و حرفه ای از سازمان فنی و حرفه ای هستند یا از هنرستانهای فنی فارغ التحصیل شده باشند و علاوه بر آن تحصیلات معادل فوق دیپلم در رشته های فنی داشته باشند می توانند در صورت ارائه حداقل سه سال سابقه کار مرتبط پس از تاریخ اخذ مدرک جهت ویزاهای تخصص و مهارت اقدام نمایند.

رشته های فنی و حرفه ای
حفظ امنیت در فضای مجازی

امنیت در فضای سایبری امروزه امنیت در فضای مجازی با توجه به گستردگی و پیشرفت تکنولوژی و تجارت الکترونیک، در بین مردم اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. خبرگزاری ها، آموزش های الکترونیک، نشر عقاید، ارتباط با دیگران و… همه و همه در اینترنت قرار گرفته است. در این بین …

رشته های فنی و حرفه ای
ایلوستریتور چیست؟کاربرد های ایلوستریتور

ایلوستریتور ( illustrator ) نام یکی دیگر از محصولات کمپانی ادوبی است که هم هنرمندان نقاش و هم طراحان گرافیک برای ساخت تصاویر وکتور (برداری) از آن استفاده می‌کنند. این نرم‌افزار برای اولین بار در تاریخ 19 مارس 1987 برای سیستم‌عامل مکینتاش ساخته شد و پس‌ازآن در سال 1989 برای …